Czy to zadanie ma rozwiazanie? - wielomiany

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Zazinho
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 07 mar 2009, 16:38

Czy to zadanie ma rozwiazanie? - wielomiany

Post autor: Zazinho »

Wielomian w(x) ma trzy pierwiastki które są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego. Dla argumentu x = 1 wielomiamian przyjmuje wartość 30.
a) Oblicz pierwiastki wielomianu W(x)


Moze mi ktos z tym pomoc? Nie wiem juz sam jak do tego sie zabrac. Jak dla mnie to tu jest za malo danych, ale moze czegos nie widze :P Probowalem na rozne sposoby, znalazlem sobie wzorwy vieta dla wielomianu 3 stopnia, ale przeciez nigdzie nie jest powiedziane, ze ten wielomian musi byc stopnia 3 ;p podstawilem uklad rownan w(x1)=0 w(x1q)=0 w(x1q^2)=0 w(1)=30 ale tez nie wiem co mi to daje. Moze ktos z Was bedzie wiedzial, dzieki za helpa
kubawojdyla
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2009, 22:27

Post autor: kubawojdyla »

Oczywiście, że nie jest powiedziane, iż wielomian ten jest trzeciego stopnia. A zadanie jest błędnie sformułowane.
Nasz wielomian wyglądałby tak: \(W(x)=(x-a)(x-aq)(x-aq^2)Q(x)\), gdzie \(Q(x)\neq0\) i miałby on spełniać warunek: \(30=(1-a)(1-aq)(1-aq^2)Q(1)\).
Jednak oczywistym jest, że dla każdego a i q istnieje Q(x) (chociażby jako wielomian stopnia zerowego), takie że zachodzi ostatnia równość, więc nie możemy jednoznacznie określić a i q, które natomiast określają pierwiastki.
Zazinho
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 07 mar 2009, 16:38

Post autor: Zazinho »

Wiec, tak jak wnioskowalem, zadanie jest blednie sformulowane i nie da sie go rozwiazac, tak ? No moim zdaniem za duzo tu niewiadomych jest a za malo danych. No ale dzieki za potwierdzenie moich przypuszczen.
ODPOWIEDZ