Czym właściwie jest fizyka chemiczna?

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
andysbhai
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2023, 07:39
Płeć:

Czym właściwie jest fizyka chemiczna?

Post autor: andysbhai »

Z Wiki:

„Fizyka chemiczna to subdyscyplina chemii i fizyki badająca zjawiska fizykochemiczne z wykorzystaniem technik fizyki atomowej i molekularnej oraz fizyki materii skondensowanej; jest to dział fizyki badający procesy chemiczne z punktu widzenia fizyki. Na styku fizyki i chemii, fizyka chemiczna różni się od chemii fizycznej tym, że koncentruje się bardziej na charakterystycznych elementach i teoriach fizyki. Tymczasem chemia fizyczna bada fizyczną naturę chemii. Niemniej jednak rozróżnienie między tymi dwiema dziedzinami jest niejasne, a pracownicy często ćwiczą w każdej dziedzinie w trakcie swoich badań”.

Czy ktoś może mi to wytłumaczyć, jakbym miał 5 lat?

Jestem na pierwszym roku fizyki i chemii organicznej, jeszcze nie zdawałem PChem (pierwsza rzecz na porządku dziennym po przeniesieniu się z college'u na uniwersytet tej jesieni)... Jestem całkowicie oczarowany zarówno chemią, jak i fizyką... więc pomysł dążenia do ostatecznego stopnia w ... czekaj na to ... fizyka chemiczna wydaje się być w sam raz dla mnie, ale próbuję dokładnie zrozumieć, co to jest.

Podoba mi się pomysł studiowania fizyki, która napędza chemię/sprawia, że ​​to \(ciach\) się dzieje. Czy to jest to?
Ostatnio zmieniony 14 mar 2023, 09:13 przez Jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
antoinettelopez
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2024, 10:43
Płeć:

Re: Czym właściwie jest fizyka chemiczna?

Post autor: antoinettelopez »

Oczywiście!

Fizyka chemiczna to jakby połączenie fizyki i chemii. To dziedzina, która pomaga nam zrozumieć, jak działają różne rzeczy w świecie chemicznym. Można powiedzieć, że jest jak tajemnicze klucze, które pomagają nam odkryć sekrety chemii.

Kiedy badamy rzeczy w fizyce chemicznej, używamy specjalnych narzędzi i technik, które pomagają nam zobaczyć bardzo małe rzeczy, takie jak atomy i cząsteczki. To jak oglądanie bardzo małych klocków, z których zbudowany jest cały świat chemiczny.

Fizyka chemiczna pomaga nam również zrozumieć, dlaczego pewne reakcje chemiczne zachodzą, a inne nie. To jak rozwiązywanie zagadek chemii, gdzie musimy znaleźć właściwe kombinacje i zasady, które rządzą tym, co się dzieje.
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1679
Rejestracja: 01 sty 2021, 10:38
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 437 razy

Re: Czym właściwie jest fizyka chemiczna?

Post autor: janusz55 »

Nie ma działu nauki takiego jak "Fizyka chemiczna" .

Jest dział chemii: Chemia fizyczna.

Zakres poznawczy chemii fizycznej jest bardzo szeroki. Jest to nauka o materii i zmianach jakim może ona podlegać, odwołując się do pojęć takich jak atomy, elektrony , energia, procesy cieplne,.... Zajmuje się fizycznymi podstawami procesów chemicznych.
Chemia fizyczna tworzy system pojęć, na których zbudowane są pozostałe działy chemii: chemia nieorganiczna i organiczna, biochemia, geochemia i inżynieria chemiczna.