Prawdopodobieństwo | Loteria, dwa pojemniki

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
rone3876
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 31
Rejestracja: 18 paź 2022, 18:13
Podziękowania: 21 razy

Prawdopodobieństwo | Loteria, dwa pojemniki

Post autor: rone3876 »

Dzień dobry,
Na loterię przygotowano dwa pojemniki z losami. W pierwszym pojemniku są 3 losy wygrywające i 5 przegrywających. W drugim pojemniku są 4 losy wygrywające i 3 losy przegrywające. Z pierwszego pojemnika przeniesiono w sposób losowy jeden los do drugiego pojemnika, a następnie z drugiego pojemnika losowany jest jeden los.

Czy prawdopodobieństwo, że z drugiego pojemnika wylosowano los wygrywający, jeśli z pierwszego przełożono los wygrywający, wynosi 20/32 ?
Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie :D Niemały kłopot sprawia mi fenomen przenoszenia obiektów pomiędzy zbiorami (tutaj: pojemnikami)...

Odpowiedź: Tak

Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10382 razy
Płeć:

Re: Prawdopodobieństwo | Loteria, dwa pojemniki

Post autor: eresh »

rone3876 pisze: 10 gru 2023, 08:52 Dzień dobry,
Na loterię przygotowano dwa pojemniki z losami. W pierwszym pojemniku są 3 losy wygrywające i 5 przegrywających. W drugim pojemniku są 4 losy wygrywające i 3 losy przegrywające. Z pierwszego pojemnika przeniesiono w sposób losowy jeden los do drugiego pojemnika, a następnie z drugiego pojemnika losowany jest jeden los.

Czy prawdopodobieństwo, że z drugiego pojemnika wylosowano los wygrywający, jeśli z pierwszego przełożono los wygrywający, wynosi 20/32 ?
Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie :D Niemały kłopot sprawia mi fenomen przenoszenia obiektów pomiędzy zbiorami (tutaj: pojemnikami)...

Odpowiedź: Tak

Wg mnie - nie:

\(H_1\) - z pierwszego przegrywający
\(H_2\) - z pierwszego wygrywający
\(A \)- z drugiego wygrywający

\(P(A|H_2)=\frac{3}{8}\cdot\frac{4+1}{7+1}=\frac{15}{64}\)
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
rone3876
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 31
Rejestracja: 18 paź 2022, 18:13
Podziękowania: 21 razy

Re: Prawdopodobieństwo | Loteria, dwa pojemniki

Post autor: rone3876 »

Racja, przeskoczyłem linijkę niżej w kluczu odpowiedzi.
Dzięki za pomoc! :)
ODPOWIEDZ