Zależność długości fal elektronu i protonu

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
mopac
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2022, 16:08
Podziękowania: 4 razy

Zależność długości fal elektronu i protonu

Post autor: mopac »

Jaką zależność spełnia długości fal materii elektronu i protonu o takiej samej energii kinetycznej?
ThePPK
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 24 sie 2021, 10:27
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:

Re: Zależność długości fal elektronu i protonu

Post autor: ThePPK »

Energię kinetyczną cząsteczki (tak jak i każdego innego obiektu posiadającego masę) opisuje się wzorem \(E_k = \frac{1}{2} m v^2\).
Długość fali materii opisuje się wzorem Louisa de Broglie'a \(\lambda = \frac{h}{m v}\).
Współcześnie oszacowana masa elektronu wynosi \(m_e = 9.11 * 10^{-31}kg\), natomiast protonu \(m_p = 1.673 * 10^{-27}kg\).
Wartość \(h\) we wzorze Broglie'a to stała Plancka i wynosi \(h = 6.63*10^{-34}Js\).

Jako iż jedyną niewiadomą z powyższych wzorów jest prędkość (dokładna wartość \(E_k\) nie jest wymagana), to można ją wyznaczyć ze wzoru na energię kinetyczną.
\(
v = \sqrt{2\frac{E_k}{m}}
\)

Teraz można wyznaczyć długość fali materii dla protonu oraz elektronu.
\(
\lambda_p = \frac{h}{\sqrt{2\frac{E_k}{m_p} m_p^2}} = \frac{6.63*10^{-34}Js}{\sqrt{2 E_k * 1.673 * 10^{-27} kg }} = \frac{6.63*10^{-34}Js}{5.784 * 10^{-9} \sqrt{E_k * 1kg }} = \frac{1.146 * 10^{-25}Js}{\sqrt{E_k * 1kg}} \\
\lambda_e = \frac{h}{\sqrt{2\frac{E_k}{m_e} m_e^2}} = \frac{6.63*10^{-34}Js}{\sqrt{2 E_k * 9.11 * 10^{-31}kg }} = \frac{6.63*10^{-34}Js}{13.5 * 10^{-16} \sqrt{E_k * 1kg }} = \frac{0.491 * 10^{-18}Js}{\sqrt{E_k * 1kg}} = \frac{4.91 * 10^{-19}Js}{\sqrt{E_k * 1kg}}
\)

Jak widać, obie długości fal materii są odwrotnie proporcjonalne do pierwiastka energii kinetycznej. Zapis matematyczny wygląda następująco \(\lambda \propto \frac{1}{\sqrt{E_k}}\).
Dodatkowo zauważyć można, iż długość fali materii protonu jest krótsza od elektronu o stałą wartość gdy energie kinetyczne są takie same.
\(
\frac{\lambda_e}{\lambda_p} = \frac{\frac{4.91 * 10^{-19}Js}{\sqrt{E_k * 1kg}}}{\frac{1.146 * 10^{-25}Js}{\sqrt{E_k * 1kg}}} = \frac{4.91 * 10^{-19}Js}{1.146 * 10^{-25}Js} = 4.284 * 10^{6}
\)


Odpowiadając na twoje pytanie:
Długości fal materii dla protonu i elektronu o takiej samej energii kinetycznej, posiadają proporcjonalne wartości. Długość fali materii elektronu do protonu wynosi około \(4.284 * 10^{6}\).
Zapis matematyczny \(\frac{\lambda_e}{\lambda_p} = 4.284 * 10^{6}\) lub \(\lambda_e = 4.284 * 10^{6} * \lambda_p\).

Jeżeli nigdzie się nie pomyliłem w obliczeniach oraz nie doprowadziłem do błędu logicznego, to wartości w przybliżeniu powinny zgadzać się z prawidłową odpowiedzią.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6272
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zależność długości fal elektronu i protonu

Post autor: korki_fizyka »

ThePPK pisze: 27 mar 2022, 20:32 [..]

Jako iż jedyną niewiadomą z powyższych wzorów jest prędkość (dokładna wartość \(E_k\) nie jest wymagana), to można ją wyznaczyć ze wzoru na energię kinetyczną.
[..]
Mógłbyś rozwinąć zacytowaną myśl? i to skąd wiesz jaka jest prawidłowa odpowiedź?

Pytanie jakiego rzędu energie posiadają i czy należy uwzględnić efekty relatywistyczne pozostanie zapewne bez odpowiedzi (@mopac) :?:
ThePPK pisze: 27 mar 2022, 20:32
Dodatkowo zauważyć można, iż długość fali materii protonu jest krótsza od elektronu o stałą wartość gdy energie kinetyczne są takie same.
A to skąd :?: :shock: :o
ThePPK pisze: 27 mar 2022, 20:32 [..]
Odpowiadając na twoje pytanie:
Długości fal materii dla protonu i elektronu o takiej samej energii kinetycznej, posiadają proporcjonalne wartości. Długość fali materii elektronu do protonu wynosi około \(4.284 * 10^{6}\).
Zapis matematyczny \(\frac{\lambda_e}{\lambda_p} = 4.284 * 10^{6}\) lub \(\lambda_e = 4.284 * 10^{6} * \lambda_p\).

Jeżeli nigdzie się nie pomyliłem w obliczeniach oraz nie doprowadziłem do błędu logicznego, to wartości w przybliżeniu powinny zgadzać się z prawidłową odpowiedzią.
Zbyt długie i niepotrzebnie skomplikowane rachunki zwykle prowadzą do błędów :!:

Energia kinetyczna cząstki: \(E_k=\frac{p^2}{2m}\rightarrow p = \sqrt{2mE_k}\)

oraz długość fali de Broglie'a: \(\lambda =\frac{h}{p}\)

stąd

\(\frac{\lambda_e}{\lambda_p} = \frac{p_p}{p_e}=\sqrt{\frac{m_p}{m_e}} \approx 43\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ThePPK
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 6
Rejestracja: 24 sie 2021, 10:27
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:

Re: Zależność długości fal elektronu i protonu

Post autor: ThePPK »

korki_fizyka pisze: 28 mar 2022, 09:51
ThePPK pisze: 27 mar 2022, 20:32 [..]
Jako iż jedyną niewiadomą z powyższych wzorów jest prędkość (dokładna wartość \(E_k\) nie jest wymagana), to można ją wyznaczyć ze wzoru na energię kinetyczną.
[..]
Mógłbyś rozwinąć zacytowaną myśl? i to skąd wiesz jaka jest prawidłowa odpowiedź?
Faktycznie nie najlepiej to zapisałem. Chciałem wskazać, iż wartość prędkości cząsteczki nie jest podana bezpośrednio. A wartość \(E_k\) nie jest wymagana, gdyż powstanie proporcja między długościami fal materii jako jedna z zależności między nimi.
korki_fizyka pisze: 28 mar 2022, 09:51 Pytanie jakiego rzędu energie posiadają i czy należy uwzględnić efekty relatywistyczne pozostanie zapewne bez odpowiedzi (@mopac) :?:
Pytanie jest zadane w kategorii "Szkoła średnia", a w szkole średniej nie uwzględnia się efektów relatywistycznych.
korki_fizyka pisze: 28 mar 2022, 09:51
ThePPK pisze: 27 mar 2022, 20:32 Dodatkowo zauważyć można, iż długość fali materii protonu jest krótsza od elektronu o stałą wartość gdy energie kinetyczne są takie same.
A to skąd :?: :shock: :o
Ponownie źle się wyraziłem. Miałem na myśli "Jest krótsza od elektronu i obie wartości posiadają stałą proporcję.".
Odnośnie tego skąd wiem, iż długość fali materii protonu jest krótsza, wynika z wyprowadzonych wzorów. Może to zaszokować nawet korepetytora :lol: , ale jestem odważny. Jeżeli prawdą jest, iż 2 > 1 to dlaczego \(\lambda_p < \lambda_e\) zapisane w postaci \(\frac{1.146 \cdot 10^{-20}Js}{\sqrt{E_k \cdot 1kg}} < \frac{4.91 \cdot 10^{-19}Js}{\sqrt{E_k \cdot 1kg}}\) (\(\lambda_p\) po poprawkach w obliczeniach) maiłoby być nieprawdą dla dodatniej energii kinetycznej?
korki_fizyka pisze: 28 mar 2022, 09:51 Zbyt długie i niepotrzebnie skomplikowane rachunki zwykle prowadzą do błędów :!:
Jedyny błąd, jaki zrobiłem w obliczeniach \(\lambda_p\) to niepoprawne wyciągniecie \(10^{-28}\) spod pierwiastka.
Dodatkowo swoim rozwiązaniem przedstawiłem mój tok rozumowania (zazwyczaj zbyt dużo nie myślę, tylko rozwiązuje). Miło, że pojawił się twój post, gdyż upraszcza on obliczenia.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6272
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zależność długości fal elektronu i protonu

Post autor: korki_fizyka »

ThePPK pisze: 28 mar 2022, 20:36 Pytanie jest zadane w kategorii "Szkoła średnia", a w szkole średniej nie uwzględnia się efektów relatywistycznych.
Elementy STW wracają i mają być obowiązujące na maturze 2023r. dlatego moje pytanie jest zasadne.
ThePPK pisze: 28 mar 2022, 20:36 [..] (zazwyczaj zbyt dużo nie myślę, tylko rozwiązuje)[..]
Następnym razem spisuj swoje rozwiązania na kartce, następnego dnia być może popatrzysz na nie inaczej, poprawisz i skrócisz lub wyrzucisz :) wszak praktyka czyni mistrza :!:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ