Siła elektrodynamiczna a jej kierunek

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Wikkza975597
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2022, 11:26
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Siła elektrodynamiczna a jej kierunek

Post autor: Wikkza975597 »

W przewodzie o długości 50 cm płynie prąd o natężeniu 0,5 A w DODATNIM kierunku osi x. Przewód znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji wyrażonej w notacji wektorowej: B=(0,003T)j+(0,01T)k. Wyznacz wektory sił działające na przewód.
Odpowiedź to (w notacji wektorowej): F=(-2,5mN)j+(0,75mN)k
Mnie wyszło: F=(2,5mN)j-(0,75mN)k
Sprawdzałam regułę prawek dłoni kilka razy, a wciąż nie potrafię wydedukować, dlaczego nie zgadzają mi się kierunki!
Jeszcze mam pytanie postscriptum: Czy są być może jakieś opublikowane w internecie odpowiedzi do zadań z podręcznika "Podstawy fizyki" Resnick, Halliday, Walker? Do 10 wydania (Drugie polskie)?
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Siła elektrodynamiczna a jej kierunek

Post autor: kerajs »

Prawdopodobnie masz inny układ współrzędnych. Zamień osie OX i OY i zobacz co wychodzi.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6271
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Siła elektrodynamiczna a jej kierunek

Post autor: korki_fizyka »

Wikkza975597 pisze: 26 lut 2022, 13:25 Jeszcze mam pytanie postscriptum: Czy są być może jakieś opublikowane w internecie odpowiedzi do zadań z podręcznika "Podstawy fizyki" Resnick, Halliday, Walker? Do 10 wydania (Drugie polskie)?
Są ale tylko do niektórych, poszukaj w internecie.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ