Matura 2010

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
lukasz091
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 29
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:05

Post autor: lukasz091 »

76% - 88% :) Zobaczymy co to będzie :) Pewnie 80 :D
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

supergolonka dwa pytania:

co sądzisz o tej maturze?


I czy moje rozwiązanie do 11 moze być dobre:

z tw. cosinusów policzyłem wysokosci scian bocznych oposzczone na krawędzie sciany boczne.
Pozniej obliczylem drugie h w trojkacie bocznym i porownalem pola i wyliczyłem z tego b(krawedz sciany bocznej).
Nastepnie obliczylem wysokosc ostroslupa\(H^2=2/3h+b^2\)
H- wyoskosc ostrtoslupa, h - wysokosc podstawy
jak mialem juz H to tylko na wzor na objetosc i poszło, ale liczba brzydka wyszła
matura_sie_zbliza
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2010, 23:02

Post autor: matura_sie_zbliza »

Nie wierzę. Zadanie 11 wygląda tak samo jak moje na arkuszu ;o A byłem przekonany że jest źle ;p
michalmaz
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 09 wrz 2009, 19:39

Post autor: michalmaz »

hehe, ja mam wynik inny, tzn w innej postaci ale z mojej można dojść chwilę się bawiąc do tej co jest w odp. Odejmą mi pkt? Raczej im się nie będzie chciało tego sprawdzać i zobaczą, że wynik inny to może nawet nic nie dadza? Kto wie.?
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

W zadaniu nie bylo zeby wyniku uproscic do najprostszej potaci lub zeby wykazac ze ta objetosc to akurat tyle, wiec jak dobrz liczyles to nie wazne jaki wynik Ci wyszedł(sinusy czy cosinusy itd), musi zostac uznany.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2010, 21:27 przez szakal007, łącznie zmieniany 1 raz.
mmach
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 22:56

Post autor: mmach »

polecam lepsze rozwiazanie do rozwiazania P. Golonki . Zatem , mozna przenisc ten kwadrat na uklad wspolrzednych. jeden wierzcholek trojkata bedzie miec (1,1-x) , (0,1) , ( 1-2x,0) i ze wzoru na pole trojkata z ukladu wspolrzednych wychodzi 1 linijka ;)
farek
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:16

Post autor: farek »

A ja mam coś do dodania w związku z zadaniem 7. Wszyscy piszą ,że wyszły punkty (-3,-2) (5,6). Ale w treści zadania mamy podane ,że pole trójkąta = 15 . odległość A od prostej y=x+1 jest równa 3\sqrt{2}. Tak samo możemy wyliczyć długość BC dla podanych wyżej punktów wychodzi że d(B , C) = sqrt{128}. A więc pole naszego trójkąta równa się 3\sqrt{2}*sqrt{128}/2 = 24 . A więc nie zgadza się z treścią zadania (pole=15)...
mmach
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 22:56

Post autor: mmach »

tzn chcac nie chcac w tym zadaniu 7 mogly wyjsc 4 pkt ;/ oczywisice ze C rozne bylo by od B w tych przypadkach bo nikt nie mowil ze ma to by trojkat ostrokatny
krycha91
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2010, 22:31

Post autor: krycha91 »

Ale te punkty ( -3 ; -2 ) i ( 5 ; 6 ) to są 2 możliwe współrzędne punktu C, a nie punktu B. Do pola trzeba jeszcze obliczyć współrzędne B.

Mogły wyjść 4 punkty B, ale tylko 2 punkty C. A to tylko C trzeba było wyliczyć.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2010, 21:33 przez krycha91, łącznie zmieniany 1 raz.
mmach
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 22:56

Post autor: mmach »

nie trzeba poniewaz wystarczy ze masz dlugosc tego CB i mozesz zbudowa c okrag z pkt A o takiej samej R
Szlomit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2010, 20:49

Post autor: Szlomit »

Jak sądzicie jak będzie wyglądał klucz?
Minowicie w zadaniu 11 miałam dobrze:
rysunek (czyli pokazałam gdzie jest ten kąt z treści), wysokość ściany bocznej, pole podstawy, wysokość podstawy, potem twierdzenie o środkowych (chodzi o podstawę) i tyle.

można było dostać 5 punktów. ze 2 punkty by się uzbierały? Tak waszym zadaniem ;)

Co do reszty to zadanie z prostą y=x+1 i z szukaniem wierzchołka C, to ja zrobiłam z wektorów i wyszło mi ładnie i szybko w miarę C(5,6) lub C(-3,-2). W ogóle to co się dało to na wektorach robiłam :D
Ostatnio zmieniony 05 maja 2010, 21:34 przez Szlomit, łącznie zmieniany 1 raz.
krycha91
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2010, 22:31

Post autor: krycha91 »

mmach pisze:nie trzeba poniewaz wystarczy ze masz dlugosc tego CB i mozesz zbudowa c okrag z pkt A o takiej samej R
No tak, ale kolega mówi, że mu nie wychodzi więc pewnie wstawia 2 punkty C do wzoru nie obliczając B.
mmach
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 22:56

Post autor: mmach »

szczerze ? zastnawiam sie na co ten punkt B skoro majac wysokosc bez problemu da sie wyliczyc dlugosc ? idac dalej majac punkt C ze wzoru na okrag analogicznie da sie obliczyc B (wiec on jest tylko aby utrudnic zadanie ale wcale potrzebny nie jest )
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

Nie rozumiem po co golonka kombinował w zad.8 z odwrotnościami.

Współrzędne to \(A = (-x, \frac 1 {x^2})\) oraz \(B = (x, \frac 1 {x^2})\)

\(|AB| = 2x
h=1+\frac 1 {x^2}\)


\(\frac 1 2 \cdot 2 x \cdot (1+\frac 1 {x^2}) \ \ge \ 2
x+\frac 1 x - 2 \ \ge \ 0
x^2-2x+1 \ \ge \ 0
(x-1)^2 \ \ge \ 0\)
krycha91
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 14 mar 2010, 22:31

Post autor: krycha91 »

mmach pisze:szczerze ? zastnawiam sie na co ten punkt B skoro majac wysokosc bez problemu da sie wyliczyc dlugosc ? idac dalej majac punkt C ze wzoru na okrag analogicznie da sie obliczyc B (wiec on jest tylko aby utrudnic zadanie ale wcale potrzebny nie jest )
Ja nie mówię, że jest on potrzebny bo ja go nie używałem. Chodziło mi o to, że niektórzy sprawdzając czy punkty (-3 ; -2 ) i (5 ; 6 ) są prawidłowymi odpowiedziami błędnie podstawiając do wzoru punkt A i wyliczone 2 punkty, ponieważ te punkty to współrzędne 2 punktów C, więc jeżeli ktoś chce sprawdzić czy te wartości korzystając z tego wzoru na pole są dobre musi obliczyć pkt B.
ODPOWIEDZ