Dynamika bryły sztywnej

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
_Dawid_
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 74
Rejestracja: 13 paź 2020, 18:56
Podziękowania: 52 razy

Dynamika bryły sztywnej

Post autor: _Dawid_ »

Ciało o momencie bezwładności I, masie m i promieniu r stacza się z wierzchołka równi pochyłej o kacie nachylenia \(\alpha\) = 30 stopni Wyznaczyć jego przyśpieszenie liniowe, kątowe i siłę tarcia. Mam Dane: I,m,r

Rozpisałem 3 równania:

\({ma=mgsin \alpha -fmgcos \alpha }\)

\({T=fmgcos \alpha }\)

\({ \varepsilon *I=T*r }\)

I mam pytanie odnośnie równi pochyłej i wzoru na epsilon . Czy jest to standardowe \(\frac{a}{r}\), czy też inny. Skoro proszą mnie w zadaniu o obliczenie przyśpieszenie kątowe więc ciało porusza się z poślizgiem.

Odnośnie tego tematu czy w zadaniach typu - bloczki z tarciem mogę stosować wzór na epsilon \(\frac{a}{r}\) czy też nie?
Dzięki!
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6272
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Dynamika bryły sztywnej

Post autor: korki_fizyka »

Ciało toczy się po równi, a nie ślizga :!: Wszystkie wielkości liniowe są związane z odpowiadającymi im wielkościami kątowymi za pomocą promienia zatem: \(a = \varepsilon\cdot r\), \( v =\omega\cdot r\) oraz \(s =\alpha \cdot r\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
_Dawid_
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 74
Rejestracja: 13 paź 2020, 18:56
Podziękowania: 52 razy

Re: Dynamika bryły sztywnej

Post autor: _Dawid_ »

Jak mam rozpisać te równania bo coś nie chce mi wyjść?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6272
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Dynamika bryły sztywnej

Post autor: korki_fizyka »

Tak jak masz rozpisane + \(\varepsilon = \frac{a}{r}\)

\(a = \frac{2}{3}g\sin\alpha\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ