Naładowane płyty posiadające potencjał

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Wikkza975597
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2022, 11:26
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Naładowane płyty posiadające potencjał

Post autor: Wikkza975597 »

Spotkałam się z zadaniem, w którym przedstawiono mi dwie płyty równoległe, naładowane, o potencjałach: jedna płyta o V=70, a druga o V=-50. Pytanie techniczne bardziej, aniżeli o rozwiązanie: znam zasadę, że kierunek natężenia pola wskazują powierzchnie od wyższego potencjału do niższego. Czy tutaj mogę zastosować tę zasadę? Zależy mi właśnie na kierunku natężenia od której do której płyty skierowane jest natężenie. Czy mam uznać, że skoro +70>-50 (plus zawsze większy od minusa), to kierunek pola jest od pierwszej płyty do drugiej? Czy raczej sęk w wartościach tych potencjałów?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6272
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Naładowane płyty posiadające potencjał

Post autor: korki_fizyka »

\(\vec{E} = -grad V(r) = -\frac{dV}{dr}\) czyli wektor natężenia pola jest skierowany w stronę malejącego potencjału
jeśli \(\vec{dr}\) ma kierunek osi OX (prostoliniowy), tak jak pomiędzy okładkami kondensatora, które są powierzchniami ekwipotencjalnymi, to \( \vec{E} =-\frac{dV}{dx} = -\frac{\Delta V}{\Delta x} \rightarrow \frac{U}{d}\).
273695188_311819704249341_6502140600644482308_n.jpg
Poczytaj o tym w podręczniku.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ