Całka iterowana

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
agatakoss1
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 43
Rejestracja: 26 mar 2020, 11:14
Podziękowania: 24 razy

Całka iterowana

Post autor: agatakoss1 »

Oblicz \[\int\int(x,y)dxdy\], jeżeli \[D=[1,e] x [0,1]\] i \[f(x,y)= \frac{e^{x}}{y} \].


Czy możemy ją policzyć w ten sposób:

\[ \int \int f(x,y)dxdyx= \int_{1}^{e}dx \int_{0}^{1} \frac{e^{x}}{y}dy= \int_{1}^{e}dx(e^{x} \ln|y|)_0 ^{1}= \int_{1}^{e}(e \ln 1-0)dx= \int_{1}^{e}1dx=x|_1 ^{e}=e-1 \]
Ostatnio zmieniony 01 mar 2023, 22:43 przez agatakoss1, łącznie zmieniany 1 raz.
Tulio
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 221
Rejestracja: 29 paź 2010, 12:44
Podziękowania: 18 razy
Otrzymane podziękowania: 57 razy
Płeć:

Re: Całka iterowana

Post autor: Tulio »

Co się stało z \(e^x\) między trzecią a czwartą równością? Czemu utraciło wykładnik? Pamiętaj, że wstawiasz wartości dla \(y\), a nie dla obu.
Logarytm z wartości \(0\) (\(0^+\) co do zasady) nie jest \(0\).

Edit:
Też w przykładzie napisałaś \[\int\int(x,y)dxydy\] - brakuje \(f\) to jedno (można się domyślić), ale nie wiem czy tam faktycznie nie miało być \(dx y dy\) czy jednak \(dx dy\)
Tulio
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 221
Rejestracja: 29 paź 2010, 12:44
Podziękowania: 18 razy
Otrzymane podziękowania: 57 razy
Płeć:

Re: Całka iterowana

Post autor: Tulio »

Mój sposób:
\(\int\limits_0^1 dy \int\limits_1^e \frac{e^x}{y} dx = \int\limits_0^1 \left[ \frac{e^x}{y}\right]_1^e dy = \int\limits_0^1 \frac{e^e}{y} - \frac{e^1}{y} dy = \left( e^e - e\right) \int\limits_0^1 \frac{1}{y} dy = \left( e^e - e\right) \left[ \ln \left|y\right|\right]_0^1 = \left( e^e - e\right)\cdot \left( \ln1 - \ln0\right) =\)
\(= -\left( e^e - e\right)\cdot\ln0 = -\ln 0^{e^e - e} = -\ln 0 = \infty\)
agatakoss1
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 43
Rejestracja: 26 mar 2020, 11:14
Podziękowania: 24 razy

Re: Całka iterowana

Post autor: agatakoss1 »

Ok,

więc tak, oczywiście całka dxdy i f. Mój błąd, przepraszam.

No faktycznie, podstawiam tylko za y, a nie za x. Wykładnik powinien zostać, ale w takim razie logarytm z 0 generuje problem. Co w takim wypadku?
ODPOWIEDZ