optyka - zjawisko teczy

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Dorota 11
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2022, 17:16
Podziękowania: 1 raz

optyka - zjawisko teczy

Post autor: Dorota 11 »

z gory wybaczcie jezeli to pytanie jest idiotyczne - chcialabym dowiedziec sie wiecej o zjawisku teczy - dlaczego skoro wiazka swiatla zalamuje sie w kropli wody nie widzimy teczy przy kazdej z kropli?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6284
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1539 razy
Płeć:

Re: optyka - zjawisko teczy

Post autor: korki_fizyka »

Widzimy ją we wszystkich kroplach na raz tak jak w puzzle. Oczywiście patrząc pod odpowiednim kątem.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
dimplepeter
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2023, 09:54
Płeć:

Re: optyka - zjawisko teczy

Post autor: dimplepeter »

Witam, z tego co wiem, tęcza powstaje w wyniku załamania i odbicia światła w kroplach deszczu. Światło przechodzące przez kroplę ulega załamaniu i odbiciu od wewnętrznej powierzchni kropli. Wraca do naszych oczu, tworząc efekt tęczy.

1. Aby zobaczyć pełną tęczę, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim musi panować deszczowa atmosfera i światło padać na krople deszczu pod odpowiednim kątem. Główne warunki jakie należy spełnić to:

2. Kąt załamania: Światło musi wpadać do kropli pod odpowiednim kątem, aby zostało załamane i odbite wewnątrz kropli. Kąt ten musi być równy lub bliski 42 stopni.

3. Odbicie wewnętrzne: Po załamaniu światło odbija się od wewnętrznej powierzchni kropli. Należy to zrobić pod odpowiednim kątem, aby światło było skierowane w naszą stronę.

4. Dyspersja: Światło składa się z różnych kolorów, a każdy kolor ma nieco inne właściwości załamania w kroplach. W rezultacie światło zostaje rozdzielone na różne kolory, co powoduje pojawienie się tęczy.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, światło wielu kropel deszczu może zostać skierowane w naszą stronę, tworząc łuk tęczy. Musimy być we właściwym miejscu i mieć odpowiednią perspektywę, aby zobaczyć tęczę w pełni. Często widzimy tylko część tęczy, ponieważ warunki nie są idealne dla pełnego łuku.
malinam
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2020, 10:27
Płeć:

Re: optyka - zjawisko teczy

Post autor: malinam »

Wielkie dzięki, głowiłem się ostatnio nad podobnym zadaniem.
norbud
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2023, 15:36
Kontakt:

Re: optyka - zjawisko teczy

Post autor: norbud »

super wskazówki! ja też miałem problem i aż sobie zapiszę na dłużej bo już kiedyś tak samo szukałem informacji i nic konkretnego wówczas się nie dowiedziałem do dziś :) solidne dzięki
ODPOWIEDZ