Dzień dobry,
Mam taki dylemat:
Załóżmy, że rozpatrujemy prostą rurkę o długości \(l\) równoległą do płaszczyzny poziomej. Jeden koniec rurki się obraca z prędkością kątową \(\omega\), a drugi jest osią obrotu.
Sam przypadek "kręcącej się" rurki nie jest zbyt intrygujący, ale co gdy w rurce znajduje się określone ciało, które przesuwa się (od osi obrotu "na zewnątrz") w miarę obracania się rozpatrywanej rurki (potraktujmy te ciało jako jakiś punkt materialny)? Tarcie zaniedbajmy. Zastanawia mnie głównie jak wyrazić przyspieszenie ciała - jak wyrazić siłę odśrodkową powodującą owo przyspieszenie w zależności od czasu?
Do tej pory myślałem, że siłę odśrodkową takiego poruszającego się punktu da się wyrazić przyjmując stałą odległość od osi obrotu (w tym przypadku długość rurki), ale to chyba nie byłoby poprawne rozumowanie. Myślałem, żeby to jakoś zcałkować, ale chciałbym to najpierw "głębiej" zrozumieć.
Wybaczcie wszelkie nieścisłości - nie jest to żadne zadanie - w miarę potrzeby możecie dodać określone parametry ruchu o ile będą potrzebne - zależy mi jedynie na zrozumieniu samego zjawiska.
Łączę pozdrowienia!
Ruch obrotowy
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
-
- Rozkręcam się
- Posty: 71
- Rejestracja: 12 gru 2022, 10:25
- Podziękowania: 178 razy
- Otrzymane podziękowania: 4 razy
Re: Ruch obrotowy
Nie wiem co by tu mozna scałkowac. Skoro nie ma tarcia to ciało porusza się pod wpływem siły odśrodkowej bezwładności z przyspieszeniem \(a = \omega^2 r\).