Permutacje w zbiorze Y

Teoria liczb, teoria grafów, indukcja
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
bigzakolak
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2023, 20:27
Płeć:

Permutacje w zbiorze Y

Post autor: bigzakolak »

Y = { 1, 2, . . . , 10 }. Ile jest permutacji zbioru Y takich, że ( po wykonaniu permutacji)
każdy z elementów 2, 5, 7 zmieni swoją pozycję?
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3534
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 1940 razy

Re: Permutacje w zbiorze Y

Post autor: Jerry »

Przeanalizuj, proszę, propozycję:
\[{10\choose3}\cdot3\cdot1\]
bo wybieram pozycje dla wyróżnionych, permutuję wyróżnione tak, aby każda zmieniła pozycję a pozostałe traktuję jak nierozróżnialne.

Pozdrawiam
bigzakolak
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2023, 20:27
Płeć:

Re: Permutacje w zbiorze Y

Post autor: bigzakolak »

Mógłbyś bardziej szczegółową rozwinąć swoją myśl ? Bo miałem też taki pomysł, że wszystkich permutacji jest 10! bo mamy dziesięć elementów, więc od wszystkich permutacji odejmijmy sytuacje, kiedy wszystkie elementy 2, 5 i 7 pozostają na tych samych miejscach. Czyli będzie jedno takie zdarzenie, kiedy 2 przechodzi na 2, 5 na 5 a 7 na 7 a pozostałych permutacji będzie 7! bo tyle elementów zostanie. I wtedy byśmy zrobili 10! - 7! ma to sens ?
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3534
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 1940 razy

Re: Permutacje w zbiorze Y

Post autor: Jerry »

bigzakolak pisze: 15 paź 2023, 18:58 Mógłbyś bardziej szczegółową rozwinąć swoją myśl ?
Trudno jest doprecyzować to, co napisałem, ale spróbuje ...
  • Wyróżnione są trzy elementy: \(2,\ 5,\ 7\). Pozostałe są dla nas mało istotne, bo każda ich permutacja jest liczona jednokrotnie przy ustalonym porządku (niekoniecznie obok siebie) elementów wyróżnionych,
  • ważne są pozycje dla wyróżnionych elementów - stąd kombinacje \(3\)-elementowe ze zbioru \(10\)-elementowego pozycji,
  • na tych pozycjach jest teoretycznie \(3!\) porządków wyróżnionych elementów, ale każdy z wyróżnionych elementów może być na pierwszej, drugiej albo trzeciej pozycji!
Stąd moja odpowiedź.
bigzakolak pisze: 15 paź 2023, 18:58 ...I wtedy byśmy zrobili \(10! - 7!\) ma to sens ?
Wg mnie - nie! Nie widać możliwości/konieczności zastosowania reguły dodawania!

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ