I próbna matura 2010 z zadania.info - rozszerzenie

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij

Liczba punktów - poziom rozszerzony

0-10
3
7%
11-15
3
7%
16-20
1
2%
21-25
6
13%
26-30
6
13%
31-35
5
11%
36-40
7
15%
41-45
10
22%
46-50
5
11%
 
Liczba głosów: 46

szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

hmm no włąsnie tez sie spotkałem z opiniami wielu osob, że tym roku bedzie trudniejsza maura. Ale w takim razie czemu CKE umiejsciło w miare łatwe zdania(kto nie przeglądał niech zobaczy) jako przykładowe na 2010 rok na poziom rozsz?

No cóż maturzysci z rocznika 91 bede jak króliki doświadczalne he... :P Zobaczymy w maju ! :)
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Może nie chciało im się wysilać i dlatego zamieścili w miarę proste :p. Zresztą tak czy inaczej, lepiej rozwiązywać trudne, a potem na oficjalnej maturze już będzie Ci to obojętne czy dadzą prostą czy trudną - i tak sobie poradzisz ;-).
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

W sumie racja. Już przerobiłęm zdania z ubiegłych lat z matur i zdania z Operonu z poziomu rozsz. Teraz wiezme się za maturki z wydawnictwa Pazdro bo tez one na dobrym poziomie są :)

W sumie szkoda, ze CKE nie dało w tym roku probnego arkuszu z poziomu rozszerzonego, jak to było rok temu w styczniu.
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Jest próbny arkusz z OKE Poznać ze stycznia 2010. Gdzieś na forum tutaj powinien być, jak nie znajdziesz to napisz na PW to wyślę Ci na maila. Co do Operonu, to mam ich książkę z testami maturalnymi z fiz i powiem szczerze kaszana straszna, jestem zawiedziony. Treści zadań są niejasne i zawiłe, często zdarzają się błędy w odp. Jedyny plus to, że nie ma podanych samych odp tylko całe rozwiązania (przynajmniej tak z fizyką jest). Ale ogólnie moim zdaniem Operon to typowo humanistyczne wydawnictwo. Co do Pazdro to polecam - ich matury są chyba jednymi z najlepszych i najtrudniejszych dostępnych na rynku. Robiąc je można się świetnie przygotować. Ja kończę także zbiór zadań maturalnych 2010 wyd. AKSJOMAT Toruń - trochę im brakuje do poziomu Pazdro, ale też trafiają się ciekawe zadanka. Minusem jest spora ilość błędów w odp jak i zadaniach, ale za to jest tam ponad 1000 zadań, z czego 20 arkuszy maturalnych na poz. roz.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

A dzięki, własnie znalazłem tą maturę z CKE Poznan, postram sie dziś ją ruszyć. Powiem tak co do Operonu tez mam zadania z fizy i racja ze niektore są zle sformułowane, więc z fizy nie robie z tej ksiązki, ale z matmy mysle, że wiekszość zadan, bo je przerobiłem(oprocz niektórych z planimetri) są dobre.

Chyba jutro przejde się do księgarni i zobacze czy jest zbiór z Pazdro i zaczne je robic, bo do matury juz niecałe 2 miesiące! :)
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Co do fizyki to ja preferuje zadania ze starych zbiorów, tj. ze starego Mendla czy Kruczka. W 2 miesiące można zrobić masę zadań, więc spokojnie ;-). Ja się cieszę, że fizykę rozszerzoną piszę 2 tyg po matmie, bo będę jeszcze miał 2 tyg wolnego na powtarzanie i robienie arkuszy z samej tylko fiz.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

No z tym racja, że 2 tygodnie jest na powtórzenie fizy :) Ja akurat fizę zdaje podstawową
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Rozwiązania

Post autor: supergolonka »

Zamieściliśmy właśnie
rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym
Jeżeli zauważycie błędy lub nieścisłości to piszcie na adres
supergolonkaMALPAzadania.info
mustafa1991
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 07 mar 2010, 16:00

Post autor: mustafa1991 »

To że arkusze przygotowywane są w sposób który daje dobrą możliwość do przygotowania przed prawdziwą maturą jest godne pochwały. Ale z tego co się orientuje to w podstawie programowej nie ma nierówności trygonometrycznych tak że takiego zadania jak 9 raczej nie będzie na maturce w maju.

pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

'Proste' nierówności trygonometryczne są w podstawie na poziomie rozszerzonym. A zresztą to nie była prawdziwa nierówność, bo nie trzeba było jej rozwiązać.
fivi91
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2009, 21:57

Post autor: fivi91 »

Aj... średnio mi poszło. Do tego głupie błędy.

Widze że zadanie 10 doczekało się aż 4 sposobów rozwiązań. Dodam swoje, piąte, nie mniej hardcorowe :)
\((ac-bd)^{2}+(ad-bc)^{2}+2ab(c-d)^{2}+2cd(a-b)^{2}>0\)
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

W zadaniu 8.

Rozpisałem \(a_{15}a_{19}=(a_1+14r)(a_1+18r)=a_1^2+32ra_1+252r^2\)

Wierzchołek tej funkcji będzie w pkt \(p= \frac{-32r}{2} =-16r\)

Czyli dla \(a_1=-16r\) ta funkcja przyjmuje najmniejszą wartość, z tego wniosek ze \(a_1=-16r\)

Wstawiając od układu równań

\(\begin{cases} 8=a_1+2r \\ a_1=-16r \end{cases}\)

Wychodzi mi \(r= \frac{-8}{14}\) czyli inne niż podają w rozwiązaniu. \(a_1\) i \(S33\) tez wyszły mi inne. Gdzie mam błąd ? Podejrzewam, że gdzieś przy wyznaczaniu wierzchołka funkcji. Ale sprawdzam któryś już raz i wszystko wydaje mi się poprawnie.
WonderChild
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:17

Post autor: WonderChild »

Szkoda tylko iż nikt nie uprzedził np.na stronie gdzie można ściągnąć test, że dostęp do rozwiązań tych matur będzie płatny. Poziom matury rzeczywiście całkiem wysoki ;] Największe problemy sprawiły mi zadania 3,6 oraz 11 ale mam nadzieję że to z braku powtórzenia danych działów. Które zadanie jest wg was najtrudniejsze?
fivi91
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2009, 21:57

Post autor: fivi91 »

wonderchild, moi "faworyci" to 4,9 i 10, przy czym dwa ostatnie to chyba własnie z braku potwórzenia tych działów ;)
vince
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2010, 22:30

Post autor: vince »

Miałem tylko 26 pkt z tej, część zadań (dokładnie 10 i 11) nie potrafiłem nawet ruszyć. Wydaję mi się że poziom tych arkuszy był zdecydowanie za wysoki, w porównaniu np. do arkuszy 2010 nawet Operonu czy próbnej matury z OKE gdzie miałem zwykle wyniki w granicach 38-42 pkt.
ODPOWIEDZ