Sprawdź czy macierze są podobne.

Algebra liniowa, algebra, wektory, liczby zespolone
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
gr4vity
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:12
Podziękowania: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: gr4vity »

Mam za zadanie sprawdzić czy dwie macierze są do siebie podobne.
Wiem, że macierze \(A\) i \(B\) są do siebie podobne jeżeli istnieje taka macierz nieosobliwa \(P \), że \(B=P^{-1}AP\), natomiast średnio idzie mi zrozumienie jak należy to sprawdzić w praktyce.
Wiem, że jeżeli wartości własne dwóch macierzy nie są identyczne to temat jest zamknięty i te macierze nie są do siebie podobne, natomiast gdy są równe to wcale nie oznacza, że są podobne.
Czy wystarczy zatem obliczyć wektory własne obu macierzy i jeżeli są one równe sobie to macierze są podobne.
Sprecyzuje trochę pytanie:

Czy jeżeli mam dwie macierze i oba mają równe wartości własne np. \(\lambda_{1} = 1 ,\lambda_{2}= 2\)
Oraz dla odpowiednich wartości własnych wektory własne obu macierzy są identyczne to czy można już stwierdzić, że są one podobne?
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: grdv10 »

Dawno nie pracowałem w temacie macierzy podobnych. Ale czy nie jest tak, że jeśli wartości własne oraz ich krotności są identyczne, to macierze będą podobne?

Tu pomyślałbym o diagonalizacji do tej samej macierzy. Bo diagonalizacja to nic innego jak podobieństwo do macierzy diagonalnej.

No i pomyślmy. Ta macierz diagonalna ma na przekątnej wektory własne. Więc jeśli dwie macierze mają identyczne wartości własne (i krotności) oraz wektory własne, to są podobne. Niech tą macierzą diagonalną będzie \(D\). Wtedy \(A=P^{-1}DP\) oraz \(B=Q^{-1}DQ\). Stąd chyba łatwo wyrachować podobieństwo macierzy \(A,B\). Mamy \(D=PAP^{-1}=QBQ^{-1}\), więc \[A=P^{-1}QBQ^{-1}P=(P^{-1}Q)B(P^{-1}Q)^{-1}.\]
gr4vity
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:12
Podziękowania: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Re: Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: gr4vity »

szw1710 pisze: 16 sty 2022, 23:16 Dawno nie pracowałem w temacie macierzy podobnych. Ale czy nie jest tak, że jeśli wartości własne oraz ich krotności są identyczne, to macierze będą podobne?
Z tego co mi wiadomo macierze mogą mieć identyczne wartości własne a wcale nie muszą być podobne :(
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: grdv10 »

gr4vity pisze: 16 sty 2022, 23:20
szw1710 pisze: 16 sty 2022, 23:16 Dawno nie pracowałem w temacie macierzy podobnych. Ale czy nie jest tak, że jeśli wartości własne oraz ich krotności są identyczne, to macierze będą podobne?
Z tego co mi wiadomo macierze mogą mieć identyczne wartości własne a wcale nie muszą być podobne :(
Bo mogą mieć inne wektory własne. Zobacz powyżej - coś tam dopisałem.
gr4vity
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:12
Podziękowania: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Re: Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: gr4vity »

dziękuję bardzo :)
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: Sprawdź czy macierze są podobne.

Post autor: grdv10 »

Podziękowanie wyrażamy kliknięciem odpowiedniego przycisku.
ODPOWIEDZ