kombinatoryka

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Mafmayks
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 76
Rejestracja: 09 kwie 2021, 22:21
Podziękowania: 8 razy
Płeć:

kombinatoryka

Post autor: Mafmayks »

czesc mam pytanie bo nie wiem gdzie gubie rozwiazania

tresc zadania: ile jest roznych liczb trzycyfrowych o roznych cyfrach i jednoczesnie:
a) parzystych b) nieparzystych

a) no to licze ze na c. jednosci jest 5cyfr:1,3,5,7,9 wiec na c setek jest 8 i na c. dziesiatek tez 8. i dobrze wychodzi 8*8*5 =320

pytanie mam do b) bo w sumie to pasowal mi ten sam sposob ale wyszedl ten sam wynik ktory jest zle, bo powinno wyjsc 328

no ale przeciez tez jest 5 c. jednosci :0,2,4,6,8 i tak dalej. O co wiec chodzi, widzialem ze sie to rozpisuje na 2 przypadki : ze 1 zero to c. jednosci i 2 ze zero nie jest c . jednosci i wtedy jest dobrze

ale gdzie i ktore liczby sie gubi robiac "moim sposobem"?

z gory wielkie dzieki za pomoc
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3530
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1936 razy

Re: kombinatoryka

Post autor: Jerry »

Mafmayks pisze: 25 sty 2022, 10:38 ale gdzie i ktore liczby sie gubi robiac "moim sposobem"?
Cyfra \(0\) jest mile widziana w rzędzie jedności, ale nie może być cyfrą setek :idea:
Jeśli wybierzesz ją jako cyfrę jedności - masz dziewięć chętnych na cyfrę setek, w przeciwnym przypadku - tylko osiem!
Inaczej:
Liczba trzycyfrowa o różnych cyfrach, jest ich \(9\cdot9\cdot8\), jest nieparzysta albo parzysta. Skoro policzyłeś mnogość nieparzystych, to pozostałe są parzyste!

Pozdrawiam
PS. Pisz, prosimy, po polsku!
ODPOWIEDZ