1 zadanie z drgań

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
patruch
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2021, 17:54
Płeć:

1 zadanie z drgań

Post autor: patruch »

Hej,

mam zadanie, z którym nie potrafię sobie poradzić, ba, nie wiem nawet jak je ugryźć. Widziałem już je tutaj na jednym poście, ale nikt na niego nie odpowiedział (może dlatego, że było jednym z 5 zadań). W każdym razie bardzo proszę o pomoc:
Kulka o masie m wisi na nieważkiej nici o długości l, której
koniec połączony jest z dwiema innymi nieważkimi nićmi o długości L tworzącymi kąt prosty. Znaleźć ogólną postać drgań wahadła przy złożeniu,
że amplituda drgań jest mała. Jaki warunek muszą spełnić długości nici l i L, żeby tor ruchu wahadła był krzywą zamkniętą?
Poniżej obrazek:
Obrazek
patruch
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2021, 17:54
Płeć:

Re: 1 zadanie z drgań

Post autor: patruch »

Łatwiej chyba będzie z linkiem, tutaj obrazek: https://imgur.com/a/kS0dnAW
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: 1 zadanie z drgań

Post autor: korki_fizyka »

Należy rozważyć ruch wahadła jako złożenie ruchów z różnymi częstotliwościami w dwóch prostopadłych kierunkach leżących w płaszczyźnie poziomej. Wektor położenia \(\vec{r}(t) = [x(t), y(t)]\). Tor ruchu wahadła będzie krzywą zamkniętą, gdy uda się wykazać, że r(t) = r(t + T).
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ