Alternatywa, czy alternatywa wykluczająca?

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
tyk3
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 110
Rejestracja: 04 sty 2014, 19:12
Podziękowania: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Alternatywa, czy alternatywa wykluczająca?

Post autor: tyk3 »

Dzień dobry,

Naszło mnie dość ciekawe pytanie. Załóżmy, że mamy równanie kwadratowe, gdzie delta jest większa od zera. Zapisujemy rozwiązanie ( wynikami są liczby 1 oraz 2 ). Czy zatem zapis:

\(x = 1 \vee x = 2\)

jest poprawny? Oczywiście tak uczą w szkole i na studiach jednak nie daje mi to spokoju, że oba wyniki naraz nie są poprawne ( x =1 i jednocześnie x=2 ). Oczywiście x nie może być naraz i 1 i 2, ale wydaje mi się, że bardziej poprawne byłoby użycie alternatywy wykluczającej w miejsce alternatywy.

W domyśle jest robione założenie, że x nie może być naraz dwoma liczbami i po prostu alternatywa jest w praktyce alternatywą wykluczającą ( w tych konkretnych zapisach rozwiązań, bo oczywiście w elektronice wszystko by nie działało, gdyby alternatywa była alternatywą wykluczającą :D ) ?
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3512
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1923 razy

Re: Alternatywa, czy alternatywa wykluczająca?

Post autor: Jerry »

tyk3 pisze: 09 sie 2020, 20:47 Czy zatem zapis:
\(x = 1 \vee x = 2\)
jest poprawny?
Tak!
Wykorzystując alternatywę rozłączną oczywiście nie popełnisz błędu... byle byś pamiętał, że rozwiązaniem równania jest zarówno \(1\), jak i \(2\)

Pozdrawiam
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Alternatywa, czy alternatywa wykluczająca?

Post autor: korki_fizyka »

\( x_1\) , \(x_2\) - oba należą do zbioru rozwiązań r-nia kwadratowego i każde z nich oddzielnie spełnia to równanie.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ