Prędkość i siła

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Marta12345678
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2019, 10:40

Prędkość i siła

Post autor: Marta12345678 »

Cześć, mam następujące zadanie do rozwiązania: z jaką prędkością i siłą należy wystrzelić strzałę pionowo w górę o masie 100 gramów, by wbiła się w jabłko na głębokość 1 cm, znajdującego się na wysokości 27 m. G=9,81.
Pomoże ktoś ? :D
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1302 razy
Płeć:

Re: Prędkość i siła

Post autor: kerajs »

Nikt nie pomoże, gdyż brakuje w zadaniu informacji o:
- oporach powietrza (może można je pominąć)
- oporach przy wbijaniu się strzały (co pewnie zależy od dojrzałości i gatunku(twardości) jabłka)
- tym jaka część energii kinetycznej strzały zastała przekazana jabłku
choć pewnie szanowny, acz zapominalski, autor oczekiwał zwykłego bilansu energii.

Ciekawostka:
Na olimpiadzie w Paryżu w 1900 roku jedną z dyscyplin było strzelanie z łuku do góry do tarczy umieszczonej niemal 30 metrów nad łucznikiem.
Marta12345678
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2019, 10:40

Re: Prędkość i siła

Post autor: Marta12345678 »

Niestety dokładnie taka treść zadania jak napisałam, była podyktowana w zeszycie ... Kolega przesłał mi zdjęcie zadania z zeszytu, także ...
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Prędkość i siła

Post autor: korki_fizyka »

kerajs pisze: 22 lis 2019, 13:01 Ciekawostka:
Na olimpiadzie w Paryżu w 1900 roku jedną z dyscyplin było strzelanie z łuku do góry do tarczy umieszczonej niemal 30 metrów nad łucznikiem.
Ilu łuczników przeżyło :?: :P
PS> doczytałem, że wysokość wynosiła 28 m i była to konkurencja właściwie dopasowana do 2 krajów, wszystkie medale zgarnęli Francuzi i Belgowie, zostały im przesłane...pocztą :D
Marta12345678 pisze: 22 lis 2019, 13:15 Niestety dokładnie taka treść zadania jak napisałam, była podyktowana w zeszycie ... Kolega przesłał mi zdjęcie zadania z zeszytu, także ...
także.. spytaj kolegi.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Marta12345678
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2019, 10:40

Re: Prędkość i siła

Post autor: Marta12345678 »

Chciałam pomóc zainteresowanemu, znalazłam tą stronę, wpisałam treść zadania, jakie przesłał. Liczyłam na pomoc ... Zdaję sobie sprawę, że mogę jej tutaj nie otrzymać, aczkolwiek warto było spróbować.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Prędkość i siła

Post autor: korki_fizyka »

Przypomina to zabawę w głuchy telefon ale skoro zadanie umieściłaś na poziomie szkoły średniej to korzystając z zasad zachowania energii i pędu, rozwiązanie mogłoby wyglądać z grubsza tak:
\(\frac{mv_0^2}{2} =mgh + \frac{mv^2}{2} \Rightarrow v_o = \sqrt{v^2 + 2gh}\)
\(\frac{mv^2}{2} = F_{śr}d +mgd \Rightarrow v^2 = \frac{2dF_{śr}}{m} + 2gd \)
i jak widać, co zaznaczył już kerajs, bez znajomości \(F_{śr}\) lub też czasu zagłębiania się strzały w jabłku oraz czasu wystrzału nic dalej zdziałać się nie da . Natomiast przyspieszenie ziemskie oznaczamy małą literą i podajemy koniecznie wraz z jednostkami \( g \approx 9,81\ \frac{m}{s^2}\).
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ