Strona 1 z 1

Zadanie fizyczka ;)

: 17 lis 2019, 17:19
autor: Kiras
1. Ciało o masie 1 kg w czasie 5 sekund zwiększyło swoja prędkość o 20 m/s pomimo działania siły hamującej równej 2 N. Oblicz wartość drugiej siły, która działała na ciało. Konieczny rysunek.
2. W windzie, która porusza się w dół ze stałym przyspieszeniem równym ⅓ przyspieszenia ziemskiego, znajduje się waga sprężynowa, na której spoczywa ciało o masie 6 kg.
a) wykonaj rysunek z zaznaczeniem wszystkich sił działających na ciało;
b) podaj w jakim układzie odniesienia rozwiązujesz zadanie;
c) oblicz wskazania wagi.
3. Na poziomej powierzchni znajdują się dwa ciała o masach m1 i m2 połączone nierozciągliwą nicią. Na pierwsze ciało działa siła F1 pod kątem .Współczynnik tarcia obu ciał o powierzchnię wynosi f. Obliczyć przyspieszenie układu ciał gdy dane jest przyspieszenie ziemskie g.

4. Z jaką siłą działa lotnik o masie m = 75 kg, na swój fotel w górnym i dolnym punkcie pętli, która zatacza w płaszczyźnie pionowej lecąc samolotem ? Promień pętli 400 m, prędkość samolotu 360 km/godz. Obliczenia proszę prowadzić w układzie inercjalnym i nieinercjalnym. Uwaga na jednostki !

5. Do końców linki przerzuconej przez bloczek zaczepiono ciężarki o wadze 15 N każdy. A) Wykonaj odpowiedni rysunek z zaznaczeniem wszystkich sił działających na ciała i oblicz wartość siły F napinającej linkę, B) Oblicz przyspieszenie układu i siłę napinającą linkę, jeżeli do jednego z tych ciał doczepimy kolejne identyczne.

6. Z jaką stałą prędkością musiałby jechać samochód o masie m po wypukłym moście o promieniu krzywizny r = 40 m, aby w najwyższym punkcie toru oderwać się od jezdni ? Czy dwukrotnie cięższy pojazd musiałby jechać dużo szybciej (też ze stałą prędkością) ? UWAGA: zadanie należy rozwiązać (i zrobić rysunek) w UKŁADZIE INERCJALNYM.

Re: Zadanie fizyczka ;)

: 18 lis 2019, 09:04
autor: korki_fizyka