Wyznaczanie współrzędnych punktów na krzywej

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij Thank icon

Wyznaczanie współrzędnych punktów na krzywej

Postprzez kirby » 26 Lip 2018, 06:43

Witam, proszę o pomoc w rozwiązanie zadania.

Mając dwie krzywe złożone z punktów [math] takie, że wartości [math] tych krzywych są wyznaczone w różnych wartościach współrzędnych [math] tych krzywych (rys. poniżej). Pisząc kolokwialnie - wartości [math] tych krzywych nie pokrywają się.
Czy istnieje sposób matematyczny, aby wyznaczyć wartości [math] tych krzywych dla tych samych współrzędnych [math] dla obu krzywych ?
https://images90.fotosik.pl/5/31581fcb9a4b55f3med.jpg
kirby
Witam na forum
Witam na forum

Dołączenie: 26 Lip 2018, 06:35
Otrzymane podziękowania: 0

Postprzez kirby » 26 Lip 2018, 06:47

Image
kirby
Witam na forum
Witam na forum

Postprzez radagast » 26 Lip 2018, 10:28

Co to znaczy "mając dwie krzywe..." ? Mamy ich równania , czy tylko obrazek ?
Jeśli równania to oczywiście policzyć y dla odpowiednich x drugiej krzywej (takich jak podane dla pierwszej) i już,
a jeśli obrazek to poprowadzić odpowiednie proste, przeciąć z drugą krzywą i też już :) .
radagast
Expert
Expert

Dołączenie: 09 Lis 2010, 08:38
Miejscowość: Warszawa
Otrzymane podziękowania: 6835

Re: Wyznaczanie współrzędnych punktów na krzywej

Postprzez kirby » 27 Lip 2018, 07:02

Przepraszam za niezrozumiały opis. Chciałem zabawić się w matematyka i opisać to językiem matematycznym, a nim nie jestem :)
Więc, są to profile lotnicze, czyli krzywe złożone z punktów (x,y). Oczywiście nie opisane żadnymi równaniami. Zestawiając dwie krzywe ze sobą, jak na rysunku chciałbym wyznaczyć dla nich punkty takie, aby zarówno dla jednej jak i drugiej krzywej współrzędne x punktów leżących nad sobą były wspólne. Czyli dokładnie tak jak napisałeś - policzyć y dla odpowiednich x drugiej krzywej (takich jak podane dla pierwszej). Poniżej rysunek, który zastępuje tysiąc słów:

Image

A czy istnieje możliwość wyznaczenia tych punktów analitycznie, bez wykreślania, znając tylko aktualne punkty obu krzywych? Chodzi o jak największą dokładność.
kirby
Witam na forum
Witam na forum

Postprzez radagast » 27 Lip 2018, 08:18

kirby napisał(a):
A czy istnieje możliwość wyznaczenia tych punktów analitycznie, bez wykreślania, znając tylko aktualne punkty obu krzywych? Chodzi o jak największą dokładność.

Jeśli nie masz równań krzywych, to nie istnieje :(.
Nikt Ci nie zagwarantuje, że któraś krzywa od pewnego punktu nie "pójdzie" jakoś inaczej. Jakie dane -taka odpowiedź. Jeśli dane są tylko na rysunku to możesz liczyć wyłącznie na rozwiązanie graficzne (czytaj: niedokładne).
To jest tylko moja opinia. Nigdy z pilotowaniem samolotu nie miałam nic wspólnego ale opinię starałam się uzasadnić żeby samą siebie przekonać do jej słuszności.
radagast
Expert
Expert

Dołączenie: 09 Lis 2010, 08:38
Miejscowość: Warszawa
Otrzymane podziękowania: 6835

Postprzez kirby » 28 Lip 2018, 09:41

Dziękuję za odpowiedź.
Przyszedł mi do głowy jeszcze taki pomysł, ale nie wiem na ile to by się mogło sprawdzić i czy nie można by zrobić tego lepiej. Mianowicie, żeby dla jednej krzywej (B) pomiędzy dwoma sąsiednimi punktami wyznaczyć równanie prostej [math], a następnie wyznaczyć na tej prostej punkt [math] o współrzędnej [math] takiej, jaki ma punkt [math] leżący na drugiej krzywej (A) pomiędzy punktami krzywej (B) dla której było wyznaczane równanie prostej. Przy odpowiednio dużej liczbie punktów z których zbudowane byłyby krzywe, dokładność pewnie też byłaby wystarczająca. Nie wiem, czy znów jest to zrozumiałe :) ale poniżej rysunek:

Image
kirby
Witam na forum
Witam na forum

Postprzez lilka123 » 02 Sie 2018, 18:41

kiedyś miałam to na studiach ale trochę skomplikowane...
lilka123
Witam na forum
Witam na forum

Dołączenie: 02 Sie 2018, 18:38

Powróć do Pomocy! - geometria analityczna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] oraz 0 gości