Tarcie toczne po usunięciu siły ciągnącej

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
seb321
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2018, 22:46

Tarcie toczne po usunięciu siły ciągnącej

Post autor: seb321 »

Witam,
chciałbym się zapytać o tarcie toczne. Załóżmy, że mamy walec. Przykładamy do jego środka siłę, zaczyna się on toczyć (ruch jednostajny). Z tego co przeczytałem (wikipedia oraz ta strona) wynika, iż po przyłożeniu siły pojawi się siła tarcia, skierowana przeciwnie do siły ciągnącej i równa jej co do wartości oraz moment sił, wynikający z asymetrii nacisków, przeciwdziałający momentowi siły tarcia (uzyskujemy wypadkowy moment równy 0, przez co nie następuje zmiana prędkości kątowej). Wszystko jest logiczne i ma sens. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji co się stanie z tarciem, gdy przestaniemy działać siłą ciągnącą — zastanawiam się czy nic się nie zmieni i walec będzie toczyć się wiecznie, czy może zmniejszy się siła tarcia i / lub zmieni się przyłożenie siły reakcji na nacisk, co mogłoby spowodować wystąpienie momentu hamującego obrót. Chętnie przyjmę wyjaśnienia lub informacje gdzie je można zdobyć.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Po ustaniu działania siły ciągnącej tarcie nadal działa i jest wtedy jedyną siłą (pomijając nacisk) działąjącą przeciwnie do kierunku ruchu a więc od tego momentu rozpocznie się ruch opóźniony aż do zatrzymania się.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
seb321
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2018, 22:46

Post autor: seb321 »

Dzięki za odpowiedź. Jednak mam pewne wątpliwości i prosiłbym o ich rozwianie. Jeśli tarcie jest jedyną siłą, to wytwarza moment siły, który dąży do zwiększenia prędkości kątowej. Jednak jeśli walec ma się zatrzymać, to nie może się obracać, wynikałoby z tego, iż coś wytwarza większy moment, skierowany przeciwnie do momentu siły tarcia. Zastanawiam się, czym to coś jest — asymetrią nacisku? Jeśli tak, to czemu wzrosła (lub tarcie zmalało)?
ODPOWIEDZ