Strona 1 z 1

Klocek ze sprężyną

: 16 wrz 2017, 19:17
autor: nayx
Grupa uczniów postanowiła wyznaczyć doświadczalnie współczynnik tarcia kinetycznego między drewnianym klockiem a gumowym podłożem. W tym celu zbudowali następujący układ doświadczalny. Na gumowym podłożu umieścili drewniany klocek o ciężarze 1 N. Do klocka doczepili siłomierz. Ciągnąc za siłomierz, wprawiali klocek w ruch jednostajny, mierząc jednocześnie wartość siły powodującej przesuwanie się klocka. Dokładność pomiaru siły wynosiła 0,1 N. Wiedząc, że wprawiony w ruch klocek poruszał się ruchem jednostajnym.
A. Narysuj i oznacz siły działające na klocek w kierunku poziomym podczas jego ruchu
jednostajnego oraz zapisz ich nazwy.
B. Zapisz warunek dotyczący wartości tych sił.
Obrazek

Dlaczego nie uwzględniamy tutaj siły sprężystości sprężyny działającej zgodnie z kierunkiem siły tarcia? W odpowiedziach do tego zadania jest napisane, że "poziomo działają tylko dwie siły--siła F za pomocą której klocek jest ciągnięty i równa jej co do wartości siła tarcia". Rozwiązując to zadanie, zaznaczyłem dwie siły przeciwnie do siły ciągnącej klocek, tarcie i siłę s. sprężyny (=-kx) właśnie.

: 17 wrz 2017, 10:11
autor: korki_fizyka
Sprężyna rozciągana jest w obu kierunkach przecież coś z prawej strony też ciągnie więc siły akcji-reakcji (sprężystości) równoważą się i pozostają tylko te dwie, które podano w odpowiedziach.

: 17 wrz 2017, 15:15
autor: nayx
Dzięki ci!