I próbna matura 2010 z zadania.info - podstawa

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij

Liczba punktów - poziom podstawowy

0-10
3
18%
11-15
3
18%
16-20
0
Brak głosów
21-25
0
Brak głosów
26-30
0
Brak głosów
31-35
1
6%
36-40
2
12%
41-45
4
24%
46-50
4
24%
 
Liczba głosów: 17

Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

I próbna matura 2010 z zadania.info - podstawa

Post autor: supergolonka »

Właśnie zamieściliśmy arkusze I próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/7697549
Do jutra (7 marca) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

W międzyczasie możecie natomiast podać swój orientacyjny wynik w powyższej ankiecie.

Ten temat poświęcony jest poziomowi podstawowemu!
Temat poziomu rozszerzonego
Svanar
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 31 sty 2010, 18:55

Post autor: Svanar »

Znalazłem błąd.... w zadaniu 16 z profilu podstawowego odpowiedz A i C jest taka sama
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Jeżeli taka matura byłaby w maju, to stawiam że półowa, ba nawet więcej niż półowa Polskich maturzystów by nie zdała :)
piobaj
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2009, 14:58

Post autor: piobaj »

Zgadzam się z poprzednikiem. Wątpię, żeby aż taka trudna była w maju, skoro wynik z próbnej, gdzie zdałoby 76% maturzystów uznano za "kiepski".
A twórców tej matury prosiłbym o ponowne przyjrzenie się zadaniom: 3, 5, 11 i 19, gdyż nie mogę się doszukać poprawnych odp
carck3r
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2010, 00:43

x

Post autor: carck3r »

Poziom trudności jak rozszerzona rok temu na maturze :D.
szakal007
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 28 lis 2009, 11:49

Post autor: szakal007 »

Racja, porównajcie tą mature z tą co była w listopadzie z CKE to niebo a ziemia :) A i tak "tylko" 76% maturzystów zdało :) - Więc co było gdyby taka była w maju? :D
Powiem tak gdyby nie te zadania ABCD to niektore zadania kwalifikowały by się na poziom rozsz. Zresztą jak tak powierzchownie przeglądałem ten rakusz to w jednym zadaniu w zamknietym trzeba bylo skorzystac z wzoru zlogaryrmu ze liczba a do potegi logab=b - co taką właściwość moge się załozyć ze 90% maturzystów z poziomu podstawowego nie zna ! Na rozszerzonej jak najbardziej mogłoby być :)

Myśle, że osoby które zdają poziom rozsz nie będę miały problemy z tą maturą, lecz na szarych podstawowych myślę ze jest ona nie do osciągnięcią :)

Takie moje zdanie.

Sam na dniach wezme sięi napisze ta maturę i się sprawdzę ;)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Svanar pisze:Znalazłem błąd.... w zadaniu 16 z profilu podstawowego odpowiedz A i C jest taka sama
Rzeczywiście były.
szakal007 pisze:Jeżeli taka matura byłaby w maju, to stawiam że półowa, ba nawet więcej niż półowa Polskich maturzystów by nie zdała :)
Pewnie tak by było, ale te matury mają was dobrze przygotować do prawdziwej matury, a nie być jej kopią.
carck3r pisze:Poziom trudności jak rozszerzona rok temu na maturze :D.
No aż tak to nie - nie ma wielu pojęć zarezerwowanych dla poziomu rozszerzonego.
szakal007 pisze:Racja, porównajcie tą mature z tą co była w listopadzie z CKE to niebo a ziemia :) A i tak "tylko" 76% maturzystów zdało :) - Więc co było gdyby taka była w maju? :D
Pamiętajcie, że są małe szanse, aby najsłabsi uczniowie marnowali sobotę albo niedzielę na rozwiązywanie zadań z matematyki - i właśnie dlatego są słabi. Faktycznie, dla najsłabszych te matury będą za trudne. Ale oni powinni zacząć od studiowania matur dostępnych w dziale Matura 2010 albo matur z generatora
szakal007 pisze: Zresztą jak tak powierzchownie przeglądałem ten rakusz to w jednym zadaniu w zamknietym trzeba bylo skorzystac z wzoru zlogaryrmu ze liczba a do potegi logab=b - co taką właściwość moge się załozyć ze 90% maturzystów z poziomu podstawowego nie zna ! Na rozszerzonej jak najbardziej mogłoby być :)
Wzór, o którym mówisz to definicja logarytmu i jak najbardziej obowiązuje on na poziomie podstawowym.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Jeszcze o poziomie trudności. Ta dyskusja wraca co rok i wielokrotnie już o tym pisaliśmy, zobaczcie tu
http://forum.zadania.info/viewtopic.php ... 4&start=45
albo tu
http://forum.zadania.info/viewtopic.php ... 9634#p9634

Nasze zestawy są skierowane do osób, które na maturze chcą uzyskać dobry wynik, a nie tylko ją zaliczyć. Takie osoby muszą rozwiązywać trudne zadania, bo właśnie z nimi będą mieli problem na prawdziwej maturze.

Pamiętajcie, że maturę podstawową piszą wszyscy i musi ona być tak ułożona, żeby się nie okazało, że wszyscy lepsi uczniowie (powiedzmy ci zdający rozszerzenie) mają 95%. Dlatego na poziomie podstawowym też będą trudne zadania, i to trudne nawet dla bardzo dobrych maturzystów. Inna sprawa, że będzie też mnóstwo łatwych zadań tak, aby ktoś kto nie jest analfabetą mógł uzbierać te 30%. Wielu nauczycieli eksperymentowało dając do rozwiązania próbne matury CKE gimnazjalistom i lepsi gimnazjaliści nie mają problemów z uzbieraniem 30%.

Podsumowując, nasze matury są i będą trudniejsze od majowej, ale to jest najlepszy sposób na dobre przygotowanie się do prawdziwej matury.
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Rozwiązania

Post autor: supergolonka »

Zamieściliśmy właśnie
rozwiązania zadań na poziomie podstawowym
Niestety nie udało się uniknąć kilku błędów, co wiele osób zauważyło:
- w zadaniu 3 było błędnie podane 287,5% zamiast 187,5%
- w zadaniu 16 były dwie identyczne odpowiedzi
- w zadaniu 19 zabrakło informacji o tym, że n jest liczbą naturalną

Jeżeli jeszcze coś zobaczycie to dajcie znać na adres
supergolonkaMALPAzadania.info
Svanar
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 31 sty 2010, 18:55

Post autor: Svanar »

nie rozumie tylko jednego .... wydaje mi się ze w zadaniu 31 z podstawowego powinno być prawidłowego a nie prostego, bo inaczej nie wiadomo ze jest to trójkąt równoboczny
heja
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1231
Rejestracja: 07 lut 2009, 11:28
Podziękowania: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 385 razy

Post autor: heja »

pytanie do zad.nr 30),
podpunkt b) zrobiłam tak:
od murów do ziemi pocisk spadał 1 s,natomiast od górnego pułapu na jaki wzniósł się pocisk
do ziemi spadał 2,5s,
przyjęłam g =10 [m/s] i uzyskałam odp.b) 25m;
co zrobiłam żle?
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Nie bardzo rozumiem Twoje rozumowanie "od murów do ziemi pocisk spadał 1s" a potem mówisz, że od górnego pułapu spadał 2,5 s ? Nie wiem też po co Ci tu stała grawitacji "g". Przecież to zadnie z matematyki i raczej nie trzeba korzystać tu z wzorów fizycznych (chociaż jak najbardziej można ;-)) Rzuciłem okiem na to zadanko i ja to widzę tak:
Wysokość (w metrach), na jaką wzniósł się pocisk (względem poziomu armaty) po upływie t
sekund od momentu wystrzelenia opisuje funkcja \(h(t)=-5t^2 + 15t\), gdzie t ∈ <0, 4>
Czyli po 4 sekundach wartość funkcji wynosi = -20 m. Więc wniosek z tego taki, że armata znajduje się 20 metrów nad ziemią. Potem policzyłem wartość funkcji w jej wierzchołku, czyli dla \(p= \frac{-15}{-10}=1,5\) wartość ta wynosi : \(11,25\)m. Następnie dodałem do tych 20 m i otrzymałem wynik : 31,25m. Nie wiem czy jest to zgodnie z odp, bo nie mam do nich dostępu, ale ja tak to widzę.

PS

Co do rozwiązania z wykorzystaniem g, to dobrze obliczyłaś, że z maksymalnej wysokości pocisk spada 2,5 s, tylko dalej gdzieś zrobiłaś błąd. Wzór na maksymalną wysokość w rzucie ukośnym to \(h_{max}= \frac{gt_s^2}{2}\) gdzie \(t_s\) to czas spadania. Podstawiając czas 2,5 s oraz g=10 m/s otrzymamy:

\(h_{max}= \frac{10 \cdot 6,25}{2}=31,25\) ;-)
heja
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1231
Rejestracja: 07 lut 2009, 11:28
Podziękowania: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 385 razy

Post autor: heja »

wielkie dzięki;
wynik jaki otrzymałeś jest zgodny z odpowiedzią,ja zastosowałam nie ten wzór z fizyki,
pozdrawiam
terakena
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2010, 09:29

Post autor: terakena »

mam prośbę. skoro ktoś płaci za to żeby dostać odpowiedzi to przynajmniej dawajcie te odpowiedzi bez błędów.
ODPOWIEDZ