matematyczne samo(do)kształcenie

O wszystkim i o niczym.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
neuronlustrzany
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:46
Płeć:

matematyczne samo(do)kształcenie

Post autor: neuronlustrzany »

Kończę właśnie liceum, w którym miałam wątpliwą przyjemność rozszerzać matematykę. Wątpliwą bynajmniej nie ze względu na to, że matematyki nie lubię (czyt. lubię). Szkopuł w tym, że mi nie szło. Chcę jednak tą matematykę wreszcie zrozumieć. Zastanawiam się jak zorganizować sobie samonauczanie. Proszę mi pomóc dobrą radą, z jakich źródeł opłaca mi się korzystać.

Zaznaczam, że moim celem jest nie tylko "przerobienie" podstawy programowej. Ogólnie matematyka jest mi potrzebna głównie w kontekście nauk biologicznych i chemicznych- moją największą pasją jest ekologia. Po za tym interesuje mnie pod względem kognitywistycznym (wpływ matematycznego myślenia na rozwój kreatywności, naukowe podstawy metod uczenia się matematyki, ...). Także będę wdzięczna za polecenie tytułów jakichś książek, które mogły by mi poszerzyć horyzonty w tych dziedzinach. Póki co sama skonstruowałam wstępną listę książek (poniżej). Będę wdzięczna, jeżeli ktoś przejrzy je fachowym okiem i poradzi za które warto się wziąć, w jakiej cchierarchii je postrzegać (od których zacząć, które zostawić na potem) itp.

Na razie korzystam ze zbioru zadań Kiełbasy i nawet mi się podoba, chociaż zdarza się znaleźć błędy w odpowiedziach. Chyba jednak to skończę. Chociaż zastanawiam się czy nie opłaca mi się bardziej skupić na zadaniach z zadaniainfo właśnie.

Co do wspomnianej wstępnej listy literatury, to na razie znalazłam takie rzeczy:

Mathematician's Delight
Mathematics in Theory and Practice
Prelude to Mathematics
Designing and Making
A Concrete Approach to Abstract Algebra
What Is Calculus About?
Vision in Elementary Mathematics
A Path to Modern Mathematics
Search for Pattern
An Engineering Approach to Linear Algebra
A First Look at Numerical Functional Analysis
/ Walter Warwick Sawyer

Matematyka dla humanistów
/ Aleksandra Walach

Opowieści matematyczne
Opowieści geometryczne
/ Michał Szurek

Revised Advanced Mathematics I,II,III
/ School Mathematics Project (Cambridge University Press)

Math!: Encounters with High School Students (Młodzi i matematyka: rozmowy profesora z uczniami)
/ Serge Lang

Mathemagics: How to Look like a Genius Without Really Trying
/ Arthur Benjamin, Michael Shermer

How the Brain Learns Mathematics
/ David Sousa

The Universe in a Handkerchief: Lewis Carroll's Mathematical Recreations, Games, Puzzles, and Word Plays
/ Martin gardner
* Nie wiem czy to jest stosowna pozycja. Zna ktoś jakąś dobrą książkę z łamigłówkami?

?
/ Gdowski Bogusław, Pluciński Edmund

?
/ Z.Skoczylas

?
/ M. Gewert

Matematyczność przyrody
/ Michał Heller

The Mathematical Brain
/ Brian Butterworth

Chcialabym się jeszcze rozejrzec po takim czymś jak GeoGebra, więc może warto żebym przeczytała "Geogebra. Wprowadzenie innowacji edukacyjnej"

To tyle z książek. Jest to zdecydowanie lista do "przesiania" i ewentualnego "dosiania".

W niezmierzonych przestrzenaich internetu znaleźć można przecież jeszcze znaleźć MOOCs'y!
/ KhanAcademy (na pewno skorzystam, przeglądałam i mi się podoba)
/ MITOpenCourseware (poleciłby mi ktoś jakiś konkretny kurs?)
/ Stanford (poleciłby mi ktoś jakiś konkretny kurs?)
/ ?

A może ktoś zna jakiś dobry matematyczny kanał na youtubie?
marekwisniewski0
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:40
Kontakt:

Post autor: marekwisniewski0 »

Jak na początek, myślę że wystarczy tyle książek.
ODPOWIEDZ