kostka do gry

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
alekanna
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2010, 14:22

kostka do gry

Post autor: alekanna »

rzucamy raz szescienną kostką do gry. Wskaż zdarzenie przeciwne do zdarzenia polegającego na wyrzuceniu conajmniej trzech oczek. a)wypadną trzy oczka, b)nie wypadną trzy oczka, c)wypadną co najwyżej trzy oczka, d)wypadną co najwyżej dwa oczka. Chciałabym pomocy, ale tak żeby pokierowano mnie jak to mam rozwiązać, tak krok po kroku, bo chce to zrozumieć.






i zadanie drugie, też nie wiem co z czym... rzucamy trzy razy sześcienną kostką do gry. Wśród podanych zdarzeń wskaż zdarzenie pewne. a)Iloczyn wyrzuconych oczek jest liczbą parzystą, b)suma wyrzuconych oczek wynosi conajmniej 3, c)Wtrzecim rzucie wypadną 3 oczka, d)trzykrotnie wypadnie taka sama liczba oczek. Myślę, że prawidłowa odpowiedż to b) ale niejestem pewna
BetrR65
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 159
Rejestracja: 21 lut 2010, 12:51
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Post autor: BetrR65 »

1.
a. Nie wypadnie "trójka" na kostce
b. Wypadną trzy oczka
c. "Wypadną co najwyżej trzy oczka" oznacza, że wypadną trzy oczka lub dwa oczka, lub jedno oczko.
Zdarzenie przeciwne - Wypadną cztery oczka lub pięc oczek lub sześć oczek (tzn. wypadną conajmniej cztery oczka)
d. Analogicznie jak pt c

2.Oczywiście, że punkt b, bo za kazdym razem na kostce wypadnie jakieś oczko, a najmniejsza ilośc to 1 za kazdym razem (może oczywiście wypaść więcej). Za trzema rzutami ilość wyrzuconych oczek w wersji "minimum" zsumuje się do 3*1 czyli 3. A więc suma wyrzuconych oczek wynosi conajmniej 3.
ODPOWIEDZ