Geometria analityczna, równanie prostych

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
esperanto
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 lis 2008, 15:36

Geometria analityczna, równanie prostych

Post autor: esperanto »

Wyznacz równanie prostych przechodzących przez poczatek układu współrzędnych i stycznych do okręgu o środku w punkcie S(4,0) i promieniu r = 2.
erebus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2008, 12:19

Geometria analityczna, równanie prostych

Post autor: erebus »

Punkty styczności będa następujące: A=(4,2) i A'=(4,-2). Zmienna b będzie wynosiła 0. Jak podstawisz te dane do wzoru prostej to ci wyjdzie y=0,5x i y=-0,5x.
erebus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2008, 12:19

Post autor: erebus »

Ty, źle! Dopiero to dostrzegłem! Punkty styczności nie będą w tych miejscach, zrobilem zły rysunek.... Wybacz.
WalnietyDesko
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 13 paź 2008, 19:09

Post autor: WalnietyDesko »

Wczoraj miałem zrobić te zadania, nie wychodziło mi. Powiedziałem że mam je glęboko. Dzisiaj na maturze było, nie zrobiłem. I co ze sobą zrobic? Proszę o analize tego zadania!
Awatar użytkownika
escher
Moderator
Moderator
Posty: 308
Rejestracja: 26 wrz 2008, 13:41
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 68 razy

Post autor: escher »

Można skorzystać na przykład ze wzoru na odległość punktu \((x_0,y_0)\) od prostej o równaniu
\(Ax+By+C=0\). Ta odległość to \(d=\frac{|Ax_0+By_0+C|}{\sqrt{A^2+B^2}}\)

W tym zadaniu wiadomo, że prosta styczna ma przechodzić przez (0,0), więc ma równanie y=Ax, czyli Ax-y=0,
czyli we wzorze B=1 i C=0.
Skoro ma być styczna do okręgu, to odległość środka okręgu (4,0) od tej prostej musi wynosić 2 (promień okręgu).
Stąd mamy równość
\(\frac{|4A|}{\sqrt{A^2+1}} =2\) co daje \(|2A|=\sqrt{A^2+1}\Rightarrow A^2=\frac{1}{3}\).
Zatem równania tych stycznych, to

\(y=\frac{\sqrt{3}}{3}x i y=-\frac{\sqrt{3}}{3}x\).


II metoda.

Można spróbować najpierw wyznaczyć punkty styczności.
Punkt styczności będzie z twierdzenia Pitagorasa odległy od (0,0) o \(\sqrt{4^2-2^2}=\sqrt{12}\).
Wobec tego współrzędne tego punktu (tych punktów) będą spełniać takie dwa równania:

\(x^2+y^2=12\) wyprowadzone przed chwilą z Pitagorasa oraz \((x-4)^2+y^2=4\), bo leżą na okręgu z zadania. Odejmując stronami dostajemy \(8x-16=8\), skąd x=3 i dalej już łatwo.
\(y=\sqrt{3} \vee y=-\sqrt{3}\), a \(\frac{y}{x}\) to współczynnik kierunkowy prostej.

escher

P.S. W sumie przydałby się jakiś sposób wskazywania tych tematów, gdzie już jest odpowiedź ale tylko błędna, bo zaczynają ginąć w tłumie.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

III metoda, jak dla mnie prostsza i bardziej zrozumiała :D

wzór na okrąg: \((x-4)^2+y^2=4\)
wzór na prostą: \(y = ax\)

mamy układ równań który po podstawieniu da nam
\(x^2(a+1)-8x+16 = 0\)

jeśli prosta jest styczna (1 wspólny punkt) to powyższe równanie kwadratowe powinno mięc 1 rozwiązanie
\(\Delta = 0 \\
16 - 48(a)^2 = 0 \\
a = \frac {\sqrt 3} {3} \vee -\frac {\sqrt 3} {3}\)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Wasze przemyślenia + obrazek
www.zadania.info/9338176
ODPOWIEDZ