Badania Operacyjne

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
dzk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2010, 11:45

Badania Operacyjne

Post autor: dzk »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. :)
Chciałbym zwrócić się do Was z prośbą o pomoc. Mianowicie mam do zrobienia 3 zadania. Z jednym już sobie poradziłem, jednak przy dwóch pozostałych się gubię.:(
Chodzi o sformułowanie modelu matematycznego dla obu zadań. Można liczyć na Waszą pomoc?

Zadanie 1:
Zakład produkuje środki ochrony roślin A, B, C. Do produkcji tych preparatów używane są między innymi trzy rodzaje koncentratów: K1, K2, K3 wg norm podanych poniżej. Wiadomo, że zakład może maksymalnie wykorzystać 60kg koncentratu K1 oraz 80kg K3.

Na produkt A potrzeba 40kg K1, 40Kg K2 i 60 kg K3, a cena za litr wynosi 2,4 zł. Analogicznie - B - 50kg K1, 80kg K2 i 0kg K3. Cena - 2 zł. C - 0kg K1, 40kg K2 i 100kg K3. Cena - 3,5.

a) Wyznaczyć minimalną ilość koncentratu K2 niezbędną do tego, aby decyzja o wyprodukowaniu 500l preparatu A, 700l preparatu B i 350l preparatu C była decyzją dopuszczalną.
b) Wyznaczyć plan produkcji maksymalizując sprzedaż, wiedząc że zapas K2 wynosi 100kg, z czego 30% musi być bezwzględnie zużyte ze względu na datę ważności.

Tutaj gubi mnie poszukiwanie ilości K2. Już trzeci dzień kombinuje, ale efekty raczej żałosne.:(


Zadanie 2:
Zakład produkuje na dwóch urządzeniach U1 i U2 kubki i miski. Ustal zakres produkcji minimalizujący koszty produkcji, wiedząc że maksymalny czas pracy U1 nie może przekroczyć 16 godzin dziennie, a liczba wyprodukowanych misek musi być co najmniej 1000 sztuk. Czas produkcji i koszty podano poniżej:

Na maszynie U1 kubek robiony jest 15 min, miska - 12 min, a jednostkowy koszt produkcji to odpowiednio - 2 i 2,5 zł.
Maszyna U2 - kubek - 24 min, miska - 20 min. Koszt odpowiednio - 2 i 2,6 zł.

Tutaj, z kolei gubią mnie te 4 ceny i za chiny nie wiem jak to ugryźć.:/


Nie chodzi mi o rozwiązanie całych zadań. Jak będę miał modele, to z resztą sobie poradzę.

Dziękuję z góry za ewentualne zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ