Ciepło właściwe/chłodzenie - podstawa.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
sympi
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2014, 17:23
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Ciepło właściwe/chłodzenie - podstawa.

Post autor: sympi »

Witam :)
Moi drodzy, problem dość trywialny - stąd piszę go w sekcji dla gimnazjum. Aż wstyd, że sam tego nie wiem :) Do rzeczy:

W pewnym naczyniu jest 0,5l wody o temperaturze 100C. Obliczyć ile czasu zajmie ochłodzenie tej wody do 40C? Jeżeli temperatura pokojowa to 20C. Jak się do tego zabrać?
Panko
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2946
Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Lokalizacja: Radom
Otrzymane podziękowania: 1556 razy
Płeć:

Post autor: Panko »

Fizyka to eksperyment , królem dowodu jest poprawnie przeprowadzone doświadczenie, tak mnie wbijali do głowy.
Weź i pomierz.
Potem spróbuj dopasować czynnik k -charakteryzujący ten układ cieplny ( rzeczoną szklankę)

Próbuj zastosować prawo stygnięcia Newtona , przy upraszczającym założeniu: stałości temperatury otoczenia
Wtedy \(T= T_{otoczenia} +( T_0-T_{otoczenia})*e^{-kt}\) , \(t\) czas stygnięcia
\(T_{otoczenia}=20^ \circ\) ,\(T=40^ \circ\)\(T_0=100^ \circ\)
Natomiast nie mamy k- czynnik charakteryzujący dany układ ( też i pojemność cieplna )
sympi
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2014, 17:23
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Post autor: sympi »

Wielkie dzięki za odpowiedź :) z chęcią przeanalizuje co napisałeś, przestudiuje również prawo stygnięcia Newtona. Tak, zakładamy, że temperatura otoczenia jest stała (co oczywiście jest sporym uproszczeniem). Załóżmy, że naczyniem jest szklanka o średnicy 6cm. Za mało danych podałem. Nie jest to zadanie z książki, a z głowy - stąd brak profesjonalnego zapisu zadania. To 'k' brzmi trochę enigmatycznie dla mnie. Mam nadzieję, że uda mi się coś zrozumieć od Pana Newtona ;)

Jak będę krok do przodu, to napiszę tutaj :)

Dzięki jeszcze raz.
ODPOWIEDZ