Podstawy nauki o przedsiębiorstwie.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
silverek20
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:53
Płeć:

Podstawy nauki o przedsiębiorstwie.

Post autor: silverek20 »

Witam. Dostałem za zadanie opracowanie tematu "wiedza jako zasób". Musze opracować temat z ukazaniem konkretnych przykładów. Oto, co już zrobiłem:
a) wiedza know-how (wiem, jak) – jest to wiedza operacyjna, która odnosi się do umiejętności ludzi, oznacza zdolność robienia czegoś; jest ona ukryta w umysłach ludzi i związana z nabytym doświadczeniem, najlepszym przykładem jest potęga Coca-Coli, która od prawie 120 lat buduje swój potencjał na bazie tajemnicy handlowej, receptura napoju należy bowiem do know-how firmy,
b) wiedza know-why (wiem, dlaczego) – jest to wiedza wyjaśniająca rzeczywistość, wiedza naukowa, przykładem może być koncern farmaceutyczny Eli Lilly and Company, który wykorzystał wiedzę swoich pracowników do stworzenia własnego preparatu przeciwko cukrzycy,
c) wiedza know-who (wiem, kto) –są to kombinacje informacji i relacji społecznych na temat tego, kto co wie; pozwalają one na wykorzystanie wiedzy ekspertów, przykładem może być sieć marketów IKEA, która zleciła przeprowadzenie szkoleń w zakresie wykrywania fałszywych banknotów, monet i dokumentów ekspertom z firmy DCB S.A. Z Olsztyna
d)wiedza know-what (wiem, co) – również jest zaliczana do wiedzy operacyjnej, jest to wiedza podstawowa, wykorzystywana w codziennym funkcjonowaniu, jej znaczenie jest bardzo bliskie informacji, łatwo jest ją ująć w słowa i przekazywać dalej
Do przykładu E nie jestem w stanie znaleźć sensownego przykładu. Bardzo prosiłbym o pomoc. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ