Zadania, prośba o pomoc

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
quba162
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2012, 17:52

Zadania, prośba o pomoc

Post autor: quba162 »

mam kilka zadań z fizyki, nie wiem jak się za nie zabrać.... moja wielka prośba o pomoc...

1. W metalowej kuli o promieniu R i masie M wydrążono kulę o promieniu R/2. Oblicz siłę, jaka będzie działać pozostała część dużej kuli na małą kuleczkę o masie m znajdującą, się w odległości d od środka dużej kuli.
2. Oblicz potencjał i natężenie pola grawitacyjnego krążka o masie m i promieniu R (grubość zaniedbujemy) w punkcie P, leżącym z odległości a od środka krążka na osi prostopadle do niego i przechodzącej przez jego środek
3. Jednorodna kula o promieniu r i masie m stacza się pod wpływem swojego ciężaru z równi pochyłej tworzącej z poziomem kąt α. Jaką prędkość będzie miał środek masy kuli po przebyciu drogi s i jaki jest stosunek prędkości do prędkości jaką by miał środek masy kuli przy zsuwaniu się bez tarcia po tej równi.
4. Jednorodny walec o promieniu R i masie m, stacza się bez poślizgu pod wpływem swego ciężaru po równi pochyłej, nachylonej pod kątem alfa względem poziomu. Wyznacz przyśpieszenie „a” środka masy walca i prędkość V*, jaką ma środek masy po przebyciu drogi S, jeśli w chwili początkowej t=0 walec był w spoczynku
5. Na szalkę o masie M zawieszoną na sprężynie o współczynniku sprężystości k z wysokości h spada ciężarek o masie m i pozostaje na niej wskutek czego szalka wraz z ciężarkiem zaczyna drgać ruchem harmonicznym. Oblicz amplitudę drgań.
6. Jakie jest natężenie pola elektrycznego w punkcie leżącym w środku odległości dwóch ładunków q1 i q2, które są od siebie oddalone o r?
7. Oblicz potencjał i natężenie pola elektrostatycznego w odległości a, mierzonej prostopadle od środka okrągłej przewodzącej płytki o promieniu R naładowanej ładunkiem elektrycznym Q. Płytka znajduje się w próżni
ODPOWIEDZ