Naczynia połączone i opróżnianie samociekiem

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
aron20000
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2011, 20:07
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Naczynia połączone i opróżnianie samociekiem

Post autor: aron20000 »

1. Witam posiadam w swoim samochodzie zbiornik dwukomorowy i zacząłem zastanawiać się jak działa zjawisko i dlaczego naczyń połączonych (jeśli połączenie byłoby na dole zbiornika jest to logiczne i zrozumiałe, mi natomiast chodzi o połączenie zbiorników górą np. przewodem o dowolnej średnicy). Jeśli przewód umieszczony nad zbiornikami będzie wypełniony cieczą zbiorniki po chwili wyrównają się. Natomiast jeśli w przewodzie będzie choćby trochę powietrza (balon powietrzny) zbiorniki nie będą się wyrównywały. Jeśli miałbym zilustrować co mam na myśli wyglądało by to tak, Dlaczego tak się dzieje:
Poziom w zbiornikach wyrównuje się:
Obrazek
Poziom w zbiornikach nie wyrównuje się:
Obrazek

2. Kolejnym, a zarazem chyba trochę podobnym zjawiskiem które nie za bardzo potrafię zrozumieć jest obserwowanie opróżniania beczki z paliwem tzw. samociekiem. Jak to działa i dlaczego w tym przypadku:
Obrazek
Próbuje od dłuższego czasu "rozkminić" jak to działa, ale jakoś mi nie wychodzi, więc z góry dzięki za wszystkie wyjaśnienia. Pozdrawiam
Bon
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 216
Rejestracja: 03 gru 2011, 18:21
Podziękowania: 73 razy
Otrzymane podziękowania: 28 razy
Płeć:

Post autor: Bon »

muduzo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2023, 13:27
Płeć:

Re: Naczynia połączone i opróżnianie samociekiem

Post autor: muduzo »

Prawo naczyń połączonych obowiązuje również w funkcjonowaniu wieży ciśnień. W tym wypadku poziom wody się zawsze wyrównuje. Pod warunkiem, że odbiorca woda, znajduję się pod zbiornikiem wodnym. Jeśli natomiast znajduje się powyżej, prawo to nie zadziała. Można wziąć za przykład wieżę ciśnień - restauracje w Ostrowie Świętokrzyskim. Obiekt jest podwyższonym zbiornikiem, który magazynuje wodę i oddaje ją odbiorcom w godzinach zapotrzebowania. Woda tłoczona jest do wieży za pomocą pomp wirnikowych. Zbiornik wieżowy, może pomieścić nawet 500 m3 wody.
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 370
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Naczynia połączone i opróżnianie samociekiem

Post autor: maria19 »

ODPOWIEDZ