Podział kąta na 3 części

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Axinus
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2009, 23:12

Podział kąta na 3 części

Post autor: Axinus »

Witam.

Nie wiedziałem do kogo mam się zwrócić z moim pytaniem więc wpadłem na forum i mam nadzieję że mi pomożecie.
Problem dotyczy podziału kąta na trzy części. W szkole powiedziano mi że nie jest to możliwe. Ja z nauczycielem założyłem się że to zrobię i w końcu na kilkunastu próbach (kątach ostrych i rozwartych o rozmaitych wymiarach) udało mi się to zrobić.
Nie wiem natomiast czy ktoś już to wymyślił.

Zdjęcie:

Obrazek

Opis:
1.Mając dany kąt Alfa, z wierzchołkiem w punkcie A, kreślimy O(A,a) wyznaczając w ten sposób punkty B i C na ramieniach kąta oznaczonych m i n.

2.Następnie z punktów B i C kreślimy O(B,a) oraz O(C,a).

3.Następnie kreślimy O(B,a), O(E,a), O(C,a), O(D,a) wyznaczając miejsca przecięcia i dwa punkty F i G.

4.Następnie kreślimy dwie półproste k i l prostopadłe do ramion kąta (ramiona kąta: m i n).

5.Następnie z punktu E i D kreślimy O(E,b), O(D,b).

6.Wyznaczamy w ten sposób cztery punkty przecięcia się okręgów. Dla nas ( w tym przypadku) ważne są punkty K i J ponieważ przez nie przeprowadzamy dwie półproste dzielące nasz kąt na trzy części.


Axinus
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6589
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1119 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trysekcja_kąta
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
ODPOWIEDZ