Jednostajna zbieżność

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
miłosz-92
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2011, 20:42
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Jednostajna zbieżność

Post autor: miłosz-92 »

Sprawdzić jednostajną zbieżność ciągów funkcji:

a) \(f_{n}(x) = \frac{n}{x+n}, x \in (0, \infty )\)
b) \(f_{n}(x) = x^{n}, x \in [- \frac{1}{2}, \frac{1}{2}]\)

Czy trzeba skorzystać z definicji:

\(\bigwedge_{ \varepsilon >0} \bigvee_{ \delta >0} \bigwedge_{x \in A}\bigwedge_{y \in A}(g_{1}(x,y) < \delta \Rightarrow g_{2}(f(x),f(y))< \varepsilon)\)?

Na podstawie definicji trzeba rozwiązać to zadanie?
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Re: Jednostajna zbieżność

Post autor: Pol »

Najpierw zbadać zbieżność punktową:

Niech \(x \in (0, \infty )\)

\(f_n(x) = \frac{n}{x+n} \ \longrightarrow _{n\to \infty } \ 1\)

Funkcją \(f\) do której punktowo zbiega ciąg funkcyjny jest funkcja określona wzorem: \(f(x)= 1\)

Teraz możemy skorzystać z twierdzenia (równoważnej definicji), które mówi że ciąg funkcyjny \(f_n\) jest zbieżny jednostajnie do funkcji \(f\) wtedy i tylko wtedy gdy:

\(\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in D} \| f_n(x)-f(x) \| = 0\)

W przypadku naszego ciągu mamy:

\(\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in D} \| f_n(x)-f(x) \| = \lim_{n \to \infty} \sup_{x \in (0, \infty )} \| \frac n {x+n}-1 \|=
\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in (0, \infty )} \| \frac {-x} {x+n} \|=\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in (0, \infty )} \( \frac {x} {x+n} \) = \lim_{n \to \infty} 1 = 1 \neq 0\)


Ciąg funkcyjny \(f_n\) nie jest zbieżny jednostajnie
miłosz-92
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2011, 20:42
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Re: Jednostajna zbieżność

Post autor: miłosz-92 »

Bardzo dziękuje Pol. Świetnie, krok po kroku :) teraz jest już dla mnie zrozumiałe.

A co do b)

\(f_n(x) = x^{n} \ \longrightarrow _{n\to \infty } \ \infty\) o ile się nie mylę

Skoro jest nieskończoność, to sam nie wiem, czy można dalej wyznaczać, jakby co, to piszę:

\(\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in D} \| f_n(x)-f(x) \| = \lim_{n \to \infty} \sup_{x \in ( -\frac{1}{2} , \frac{1}{2} )} \| x^{n}- \infty \|=
\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in ( -\frac{1}{2} , \frac{1}{2} )} \| \infty - \infty \|=...\)


Pewnie jest źle, bo \(x\) musi należeć do przedziału \([-\frac{1}{2} , \frac{1}{2} ]\), więc zapewne nie będzie to \(\infty\). Ale pamiętam, że \(\lim_{n\to \infty } 2^{n} = \infty\), \(8^{n}\) też itd. Dziwne jest z tą nieskończonością.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

w b)

\(f_n(x) = x^{n} \ \longrightarrow _{n\to \infty } \ 0\)
miłosz-92
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2011, 20:42
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Re:

Post autor: miłosz-92 »

Wiedziałem, że coś tu nie świta. Też myślałem, że to będzie \(0\), ale nie byłem pewny. Bo na popularnej stronce matematyki jest napisane, że \(2^{n} = \infty\)itd., dlatego myślałem, że \(x^{n}\) to też.

\(f_n(x) = x^{n} \ \longrightarrow _{n\to \infty } \ 0\)


\(\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in D} \| f_n(x)-f(x) \| = \lim_{n \to \infty} \sup_{x \in ( -\frac{1}{2} , \frac{1}{2} )} \| x^{n}- 0 \|=
\lim_{n \to \infty} \sup_{x \in ( -\frac{1}{2} , \frac{1}{2} )} \|0 - 0 \|= \lim_{n \to \infty} 0=0\)


Czyli ciąg funkcyjny\(f_{n}\) jest jednostajnie zbieżny.

Czyli jest dobrze? Chodzi mi również o zapis, czy można tak zapisać \(0-0\)?
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

\(\sup_{x \in ( -\frac{1}{2} , \frac{1}{2} )} \| x^{n}- 0 \|=\( \frac 1 2 \)^n\)
ODPOWIEDZ