Kilka zadań do wytłumaczenia

Figury płaskie i przestrzenne, układ współrzędnych.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Malina
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2009, 19:21

Kilka zadań do wytłumaczenia

Post autor: Malina »

Hey mam duże zaległości, a do tego nie jestem dobra z matmy i boję się że nie zdam tego semestru .Czy mógby ktoś mi wytłumaczyć krok po kroku te zadania .Byłabym bardzo wdzięczna ponieważ chciałąbym mieć jasną sprawę u matematyczki .
I nie zostawać kolejny rok w tej samej klasie .Proszę
To te zadania :

Zad1.Długość okręgu o promieniu 6 cm jest równa długości łuku innego okręgu o promieniu 18 cm. Oblicz miarę kąta , na którym oparty jest ten łuk .
Zad.2 Pan Jarek i pan Irek chcą ogrodzić jak największy plac siadką o długości 628 m. Pan Jarek proponuje ogrodzić plac kadratowy , a pan Irek okrągły .
zad.3
Największa odległość między dwoma punktami leżącymi na dwóch róznych okręgach stycznych zewnętrznie wynosi 24 cm , a róznica długości promieni tych okręgów wynosi 4 cm.Oblicz długość promienia każdego z tych okręgów.

Jeszcze raz prosze o pomoc to Dla Mnie bardzo ważne , nie chcę być potem wyśmiewana przez innych
Znalazłam to forum i mam nadzieję że najdą się tu takie osoby które mi pomogą
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

zad.1

\(2\cdot \pi \cdot 6 = \frac x {360} \cdot 2\cdot \pi \cdot 18 \\ \ \\
x = 120\)


zad.2

\(Obw = 628\\ \ \\
Obw_{kola} = 2 \pi r = 628 \ \ => \ \ r = \frac {628} {2\pi}\\ \ \\
Obw_{kwadratu} = 4a = 628 \ \ => \ \ a = \frac {628} 4\\ \ \\
\\ \ \\
P_{kola} = \pi r^2 = \pi \frac {628^2} {2^2\pi ^2} = \frac {628^2}{4\pi}\\ \ \\
P_{kwadratu} = a^2 = \frac {628^2} {4^2} = \frac {628^2}{16}\)


Widać że mianownik w polu koła jest mniejszy co oznacza że większy obszar ogrodzimy gdy plac będzie okrągły.

zad.3

Największa odległość jest sumą dwóch średnic, czyli:

\(\{2R + 2r = 24\\ \ \\
R-r = 4\)


\(\{R = 8\\ \ \\
r = 4\)
Malina
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2009, 19:21

Post autor: Malina »

O boże kochany dziękuję ci ślicznie że poświęciełeś trochę czasu na te zadania .Wiekie dzięki przeanalizuje je kilka razy i powinam pojąć. Thx
ODPOWIEDZ