obliczanie pochodnej

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
alicja403
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 07 lis 2009, 14:09
Podziękowania: 167 razy

obliczanie pochodnej

Post autor: alicja403 »

Mam pytanie odnośnie obliczania pochodnej \(\frac{dy}{dx}\)oraz \(\frac{d^2y}{dx^2}\)funkcji danej równaniem parametrycznym.
Mam w przykładzie podane, że \(x=e^t cos t\), a \(y=e^t sin t\)
I teraz wyszło mi, że pochodna z y= \(e^t(sint+cost)\), a pochodna z x=\(e^t(cos t-sin t\))
Podstawiam to do wzoru \(\frac{dy}{dx}\) i wychodzi mi \(\frac{e^t(sin t + cos t)}{e^t(cos t - sin t)}\), oczywiście po uproszczeniu mam \(\frac{(sin t + cos t)}{(cos t - sin t)}\), i teraz jak chcę obliczyc pochodną drugiego rzędu to muszę najpierw obliczyc pochodną z y' i podzielic ją przez pochodną z x. Jednak jak obliczyc pochodną z y' tzn. \((\frac{(sin t + cos t)}{(cos t - sin t)})'\) ? Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony 30 paź 2011, 16:06 przez alicja403, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

mogłabyś napisać pełną treść zadania?
bo te pochodne, które policzyłaś to są \(\frac{dy}{dt}=e^t(\sin t +\cos t) \ \ \frac{dx}{dt} =e^t(\cos t - \sin t)\)
alicja403
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 07 lis 2009, 14:09
Podziękowania: 167 razy

Post autor: alicja403 »

polecenie nie jest zbytnio rozbudowane: Obliczyc pochodną \(\frac{dy}{dx}\) oraz \(\frac{d^2y}{dx^2}\) funkcji danej równaniem parametrycznym.
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

\(\frac{dy}{dx} =\frac{\frac{dy}{dt}}{\frac{dx}{dt}}=\frac{\sin t +\cos t}{\cos t - \sin t}\)

\(\frac{d^2 y}{dx^2} =\frac{d}{dx} (\frac{dy}{dx})=\frac{\frac{d}{dt}(\frac{dy}{dx})}{\frac{dx}{dt}}=(*)\)

\((*)\frac{d}{dt} (\frac{dy}{dx})=\frac{ (\cos t -\sin t)(\cos t -\sin t) -(\sin t + \cos t)(-\sin t -\cos t)}{(\cos t -\sin t)^2}=\frac{(\cos t -\sin t)^2 +(\sin t+ \cos t)^2}{(\cos t -\sin t)^2}=
=\frac{\cos^2 t -2\sin t \cos t +\sin^2 t +\sin ^2 t +2\sin t \cos t +\cos^2 t}{(\cos^t-\sin t)^2}=\frac{2}{(\cos t -\sin t)^2}\)


\((*)=\frac{2}{(\cos t -\sin t)^2} \cdot \frac{1}{e^t(\cos t- \sin t)}=\frac{2}{e^t(\cos t -\sin t)^3}\)
alicja403
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 07 lis 2009, 14:09
Podziękowania: 167 razy

Post autor: alicja403 »

\(\frac{(cost - sint)(cost-sint)-(sint+cost)(-sint-cost)}{(cost-sint)^2}\) zastanawiam się skąd się wzięło to wyrażenie
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

stąd skąd napisałem \(\frac{d}{dt} (\frac{dy}{dx})\)

czyli pierwsze wyrażenie dy/dx różniczkujesz po dt
a że jest to iloraz \(\frac{f(t)}{g(t)}\)
to wzór na pochodną wygląda tak: \(\frac{f'(t) g(t)-f(t) g'(t)}{g^2(t)}\)
alicja403
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 07 lis 2009, 14:09
Podziękowania: 167 razy

Post autor: alicja403 »

ok już chyba zaczaiłam
ODPOWIEDZ