VIII próbna matura 2009 z www.zadania.info

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

VIII próbna matura 2009 z www.zadania.info

Post autor: robbo »

Zamieściliśmy arkusze VIII próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/4637686
Ponieważ jesteśmy już bardzo blisko matury, rozwiązania będą dostępne w niedzielę 10 maja o godz. 7.
Do tego czasu wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie do supergolonki na
supergolonkaMALPAzadania.info
loleknwn
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2009, 19:11

Post autor: loleknwn »

Już po :), z początku wydawała się trudna, ale w miare upływu czasu pomysły jakoś przychodziły do głowy, bardzo ciekawe zadania, dosyć podchwytliwe. POLECAM!
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Też już po zmaganiach. Zgodnie z przewidywaniami, IMO najtrudniejszy arkusz z dotychczasowych. Udało się przejść przez wszystkie zadania, ale czy wszystko dobrze, to się dopiero okaże
loleknwn
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2009, 19:11

Post autor: loleknwn »

Dla mnie trudniejsza była bodajże nr VI albo V nie pamiętam dokładnie, teraz liczę nawet na 90+ procent:)
daniels
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 22 mar 2009, 12:47

Post autor: daniels »

ostatnia matura ma bardzo nierowny poziom, zadanka albo na 1 rownanie albo na niewiadomo co...
polowe zrobilem, jak to co mam dobrze to bedzie ok 60 %, z tym ze poprostu nie chcialem bazgrac po wydrukowanym arkuszu wiec czesc zadanek zostawilem. czekam na odpowiedzi, pozdrawiam
skoru[
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2009, 11:33

Post autor: skoru[ »

mam watpliwosci co do podpunktu b w zadaniu pierwszym lecz pozostale zadania mile ;) nie to co poprzedni zestaw ;D
Akum
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 18 kwie 2009, 15:21

Post autor: Akum »

Rozszerzenie bardzo przyjemne. Imo latwiejsza niz poprzednia, 2h i wszystkie zadanka w miare pewnie zrobione. Ehhh, to juz ostatnia maturka z zadania.info... Dzięki wielkie za ich przygotowywanie. Jesteście wielcy!
Zazinho
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 07 mar 2009, 16:38

Post autor: Zazinho »

Ja jestem niezadowolony ;p Nie poszlo mi tak jakbym chcial ;/ z 80% bedzie mysle, bo zadanie 6 i 7 nie wiem czy mam dobrze, reszte raczej tak. Najgorsze bylo moim zdaniem 7 ;p
Zazinho
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 07 mar 2009, 16:38

Post autor: Zazinho »

No a tak swoja droga, to odwaliliscie swietna robote tymi maturami. Musze przyznac, ze serwis zadania.info byl jednym z moich glownych zrodel do przygotowan do matury 2009 ;p Takze dzieki wielkie dla tworcow ;)
gaulo90
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2009, 15:35

Post autor: gaulo90 »

Dosyc ciezkawa ta matura ,ale bywaly gorsze :D
Jakby ktos jeszcze chcial popisac o nadchodzacej maturze to serdecznie zapraszam na gg 12879663
Greeh
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2009, 14:51

Post autor: Greeh »

Niestety musze zaliczyc ja do trudniejszej niz ostatnia, bo nie mialem pomyslu na zadanie 7. Patrzac na poziom trudnosci, latwiejsza tylko, ze wiecej "maturalnych haczykow".
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Rozwiązania:
Poziom podstawowy
Poziom roszerzony

Cóż, i w ten sposób dotarliśmy do końca naszych zabaw maturalnych. Teraz pozostało Wam życzyć szczęścia na maturze. Pamiętajcie, że wszystkie zadania są do zrobienia, musicie tylko mocno wierzyć we własne możliwości.

Postaram się rozwiązać matury jak tylko będą dostępne arkusze, więc moje rozwiązania matur powinny być dostępne w środę wieczorem.
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Wprawdzie zad. 7 rozwiązane zostało na wiele sposobów, to ja dorzucę jeszcze jedno. Choć dosyć paskudne ono jest, bo dużo liczenia

Oznaczam kąty : szukany \(ASB = \alpha\) i pozostałe \(BAS = \beta\) , \(ABS = \gamma\)
boki : \(AS = x\) , \(BS = y\)

Na początek spojrzenie na trójkąt równoramienny \(AFB\) .Ramię \(AF = \frac{\sqrt{5}}{2}\) , wysokość wynosi \(1\). Stąd \(sin \beta = \frac{2\sqrt{5}}{5}\).
Z trójkąta prostokątnego \(ABE\) : \(sin \gamma=\frac{\sqrt{10}}{10}\) , \(cos \gamma=\frac{3\sqrt{10}}{10}\)

Z tw. sinusów:

\(\frac{y}{sin \beta}=\frac{x}{sin \gamma}\)
Po przekształceniach \(y=2\sqrt{2}x\)

Dalej z tw. cosinusów:
\(x^2=y^2+1-2ycos \gamma\)
Wszystko podstawiając, otrzymamy równanie kwadratowe:
\(35x^2-12\sqrt{5}x+5=0\)
Wychodzą 2 rozwiązania , \(x_{1}=\frac{2\sqrt{5}}{10}\) oraz \(x_{2}=\frac{\sqrt{5}}{7}\) . Pierwsze z nich
odrzucam, bo owe \(x\) nie może być większe od \(\frac{1}{3}\) , a \(x_{1}\) w przybliżeniu daje \(0,44\)

Mając \(x\) , z tw. sinusów \(\frac{AB}{sin \alpha}=\frac{x}{sin \beta}\) , \(AB=1\).
Stąd \(sin \alpha = \frac{7}{5\sqrt{2}}\) . Z jedynki trygonometrycznej liczę cosinus. Po sprawdzeniu, że jest to kąt rozwarty , wybór pada na
cosinus ujemny, zatem \(cos \alpha=-\frac{1}{5\sqrt{2}}\)

W zad. z prostokątem w układzie współrzędnych bok B wyliczałem z iloczynu skalarnego, a potem zapisałem warunek na równość odpowiednich wektorów, by znaleźć bok D.

Wynik mnie satysfakcjonuje jak najbardziej, mimo iż machnąłem się trochę w jednym zadaniu + jeden błąd rachunkowy + niedomknięcie jednego przedziału. No i trochę zapis tym razem ucierpiał, ale nie wiem czy na tyle, żeby jakieś punkty zabierać.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2009, 10:14 przez czachur, łącznie zmieniany 1 raz.
5005
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2009, 10:38

f

Post autor: 5005 »

Zad. 2 Roz. mozna rozwiązać w taki sposób?:
Il. 2x+1
IIl. 2x+3
Suma kw.: 8x^2 + 16x + 10
delta jest ujemna więc równanie nie może być kwadratem l. całkowitej.

Można z tego samego zestawu zad. 7 b) zrobić w taki sposób:
1. Liczymy EB i AF.
2. Dorysowujemy odcinek EG taki, żeby powstał nam trapez prostokątny ABGE i liczymy jego długość z tw. Talesa.
3. Obliczamy pole trapezu., pole trójkąta AES (które równa się polu BSG) i od pola trapezu odejmujemy te 2 trójkąty.
4. Liczymy pole trójkątów ABS i EGE. Dzięki wyliczonemu wcześniej polu możemy obliczyć na jakie części dzieli wysokość trapezu pkt. S.
5. Teraz możemy skorzystać z Talesa w trójkątach ABE i DAF aby obliczyć BS i AS.
6. Z tw. cosinusów w trójkącie ABS liczymy co mamy wyliczyć.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przejrzał ten sposób i napisał czy można to tak zrobić...
loleknwn
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2009, 19:11

Post autor: loleknwn »

Według mnie jeśli chodzi o sposób do zadania drugiego to masz racje, da się tak rozwiązać zadanie, bo pokazujesz, że wielomianu nie da się rozłożyc na czynniki liniowe ani przedstawić w postaci wzoru skróconego mnożenia czyli nie może on być kwadratem liczby całkowitej.
ODPOWIEDZ