5 zadań z elektrostatyki

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
wiolciakowo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2011, 17:28
Płeć:

5 zadań z elektrostatyki

Post autor: wiolciakowo »

Witam!
Zacznę od tego, że kompletnie nie rozumiem fizyki. I mam nadzieję, że mi ktoś tutaj pomoże. Nie mam rozwiązań do tych zadań, ponieważ dostałam je na kartce (co wiąże się z tym, że nie wiem z jakiego zbioru są te zadania).
Zadań mam 5.
Zadanie 1.
Dwie kulki o identycznych masach m wiszą na nitkach o długości l. Po naładowaniu ich jednakowymi ładunkami kulki rozeszły się na odległość a. Oblicz ładunek q.

Zadanie 2.
Różnica potencjałów między chmurą burzową a Ziemią może osiągać wartość do \(10^8\) V. Oblicz jaką energię kinetyczną uzyska spoczywająca początkowo cząstka a przyspieszona takim napięciem. Wynik podaj w J i eV.

Zadanie 3.
Oblicz natężenie i potencjał pola elektrostatycznego układu dwóch ładunków q(+) i q(-) odległych o l, w punkcie leżącym w połowie odległości pomiędzy nimi.

Zadanie 4.
Dwie jednakowe kulki o promieniu 2 cm każda, naładowano umieszczając na pierwszej ładunek 3 nC, a na drugiej ładunek 5 nC. Oblicz potencjał kulek po połączeniu ich długim cienkim drutem.

Zadanie 5.
Natężenie pola elektrostatyczego w punkcie P wytworzonego przez ładunek Q ma wartość E. Wyliczyć wartość natężenia pola wytworzonego w tym punkcie przez dwa takie same ładunki Q. (rysunek do zadania http://i54.tinypic.com/29du7b9.jpg )
pk1001100011
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 75
Rejestracja: 23 gru 2010, 14:54
Podziękowania: 28 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy

Post autor: pk1001100011 »

1. Skoro nie ma podanych żadnych danych, w tym ośrodka w którym znajdują się kulki, to można najwyżej przekształcić odpowiedni wzór:

\(F = k\frac{q_{1}q_{2}}{a^2}\ \wedge\ q_{1} = q_{2} \Rightarrow F = k\frac{q^2}{a^2}\\
F = k\frac{q^2}{a^2} \Rightarrow q^2 = \frac{Fa^2}{k} \Rightarrow q = a\sqrt{\frac{F}{k}}\ \vee\ q = -a\sqrt{\frac{F}{k}}\)
Awatar użytkownika
sarni20
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 124
Rejestracja: 11 mar 2010, 16:26
Lokalizacja: Tuchola/Gdańsk
Otrzymane podziękowania: 41 razy
Płeć:

Post autor: sarni20 »

2.
w tym drugim chyba należy skorzystac z porównania wzorów \(Ek= \frac{mV^{2}}{2} i E=U*q\) gdzie q to ładunek elektronu ale pewności nie mam
3.
\(E=k \frac{q1*q2}{r^{2}}\) - ogólny wzór na natężenia pola;
\(Ew=E1+E2
E1=E2
Ew= 2*k* \frac{q}{ \frac{1}{2}l^2 } =8k \frac{q}{l^{2}}\)


We wzorze na potencjał uwzględnia się znaki ładunków. I tak: ich wartości bezwzględne będą takie same. Ale będą mieć przeciwne znaki, czyli po dodaniu się skrócą, więc wyjdzie \(V(wypadkowe)=0 \frac{J}{C}\)
ODPOWIEDZ