grawitacja, moment bezwl. Ek (6 zadan)

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
dariusz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:04

grawitacja, moment bezwl. Ek (6 zadan)

Post autor: dariusz » 18 cze 2010, 14:01

ZAD 1 W ołowianej kuli o promieniu R wydrążono kulistą wnękę styczną z zewnętrzną powierzchnią kuli przechodzącą też przez środek dużej kuli. Masa kuli przed wydrążeniem wynosiła M. jaką siłą będzie przyciągać wydrążona kula punkt materialny o masie m leżący na prostej przechodzącej przez środki kul i odległy o d od środka dużej kuli.
ZAD 2 Dwie gliniane kulki o masach m1 i m2 biegnące pod kątem α zderzają się całkowicie niesprężyście. Oblicz energię kinetyczną po zderzeniu.
ZAD 3 Określić moment bezwładności cylindra o masie M, promieniu R i wysokości H względem osi obrotu, leżącej na osi cylindra.
ZAD 4 Ciało o masie m wyrzucone pod kątem α do poziomu spadło w odległości s od punktu wyrzutu. (Maksymalna wysokość H też jest znana) Oblicz zmianę pędu w czasie całego lotu i wykonaną pracę.
ZAD 5 Oblicz minimalną prędkość ucieczki do nieskończoności rakiety.
ZAD 6 Wózek odrzutowy o masie M jedzie po płaszczyźnie wyrzucając strumień powietrza pod kątem α do płaszczyzny. Dany jest współczynnik tarcia k, prędkość gazów względem wózka c i masa wyrzucanych gazów Δm. Oblicz jaką drogę przybędzie wózek po czasie t gdy V0= 0 m/s.