System podziękowań

Propozycje zmian i nowych funkcjonalności w serwisie.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

System podziękowań

Post autor: robbo »

Kolejna nowość na forum.
Wprowadziliśmy właśnie pierwszą wersję sytemu podziękowań. Od tej chwili przy każdym poście dostępna jest nowa ikonka (obrazek poniżej), dzięki której można podziękować autorowi postu.
thanks.jpg
thanks.jpg (10.5 KiB) Przejrzano 4663 razy
Docelowo podziękowania mają służyć dwóm celom:
  • Co miesiąc pewna pula użytkowników z największą liczbą podziękowań w danym miesiącu będzie otrzymywać darmowy abonament w serwisie zadania.info.
  • Raz w roku użytkownicy z największą liczbą podziękowań otrzymają (atrakcyjne) nagrody rzeczowe.
To jednak na razie tylko szkic pomysłu - szczegóły zostaną ustalone wkrótce.

Pierwszy punkt ma dotyczyć przede wszystkim zwykłych użytkowników, którzy pojawiają się na forum doraźnie, ale którzy w nagrodę za swoją aktywność nie będą musieli płacić abonamentu. Coś w stylu: współtworzysz z nami stronę - korzystaj z niej bez ograniczeń.

Drugi punkt ma dotyczyć przede wszystkim stałych użytkowników (moderatorów), którzy rozwiązują najwięcej zadań. Będę się starał, aby nagrody były naprawdę fajne, więc powinno to chociaż lekko osłodzić trud rozwiązywania zadań.

Jak zawsze ciekaw jestem Waszych opinii.
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Jako element przeciwdziałania sztucznemu nabijaniu podziękowań została utworzona grupa 'nowo zarejestrowanych użytkowników' (użytkownicy, którzy napisali mniej niż 5 postów). Użytkownicy Ci nie mogą
  • wystawiać podziękowań
  • edytować/kasować postów
  • wysyłać prywatnych wiadomości
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

dodałbym jeszcze zakaz przyznawania ostrzeżeń, tak profilaktycznie ;)

brakuje mi w serwisie pewnej rzeczy, mianowicie:
- ktoś przedstawia zadanie, którego rozwiązania nie ma na stronie
- ktoś z moderatorów lub użytkowników rozwiązuje zadanie
- rozwiązanie na forum leży dajmy na to max tydzien
- po tygodniu zadanie i rozwiązanie wrzucane jest do bazy danych
- w temacie z zadaniem na forum w miejsce rozwiązania wrzucany jest link do tego zadania w seriwise

oczywiście byłoby by to robione przez osobę (nieautomatycznie) ponieważ trzeba sprawdzić rozwiązanie
kolejne osoby mogłyby dopisywać na forum nowe sposoby rozwiązania, które leżały by tydzień (od dodania), ktoś z ekipy dodawałby kolejne sposoby do zbioru zadań na serwisie

oczywiście kolejne pytania do zadań identycznych, które znajdują się w bazie danych musiałyby być usuwane, ewentualnie wrzucano by do nich nie rozwiązanie a link do rozwiązania w serwisie

to wszystko wymagałoby lepszego wyszukiwania zadań w bazie danych (bo byłoby ich wtedy dużo więcej) np poprzez zastosowanie tagów, słowa kluczowe dodawane by były w oparciu o treść zadania ręcznie wg ustalonego wzorca, np zawsze rzeczownik w mianowniku w liczbie pojedynczej, przymiotnik rodzaju męskiego liczby pojedynczej itp.

wszystko zależy od obecnego funkcjonowania serwisu, nie mam pojęcia jak dodawane są nowe zadania, więc możliwe jest że takie coś byłoby strasznie ciężko wprowadzić
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Jak wiesz kiedyś tak było - supergolonka do pewnego momentu dodawał do bazy wszystkie zadania zamieszczone na forum. W międzyczasie zaczęły się jednak pojawiać inne obowiązki i system dodawania zadań rozjechał się z forum. Powody były takie:
- pilnie potrzebowaliśmy dużej liczby zadań testowych tak, aby generator arkuszy miał z czego losować - wciąż najwięcej dodajemy do bazy właśnie zadań testowych,
- jest już sporo zadań w 'szkole średniej', więc zamierzamy trochę podciągnąć 'gimnazjum' i 'studia';
- pojawiło się sporo pracy przy nowych funkcjonalnościach takich jak generator (który niedługo zostanie poważnie odświeżony), oraz przy nowościach, które pojawią się po wakacjach;
- od początku staramy się zapewnić wysoką jakość rozwiązań zamieszczanych na stronie zadania.info, więc przenoszenie rozwiązań zdań z forum do bazy nie może być automatyczne i zajmowało sporo czasu (też z tego powodu lista osób, które mogą to robić jest bardzo krótka).

Innymi słowy potrzeby bazy zdania.info trochę się rozjechały z zadaniami zamieszczanymi na forum. Przynajmniej do czasu - w pewnym momencie zadania z forum zaczną być ponownie przenoszone do bazy.

Ale jak już się rozpisałem, to dodam, że jesteśmy w trakcie opracowywania systemu tworzenia własnych zestawów zadań (na bazie zadań w bazie zadania.info). Docelowo jednym z elementów tego systemu będzie możliwość dodawania własnych zadań do bazy. Wtedy rozwiązania zadań z forum będzie można bezpośrednio dodawać do bazy.

Jeżeli chodzi o ostrzeżenia, to to są uprawnienia moderacyjne i żaden normalny użytkownik nie może ich udzielać.
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

A ja jestem za ostrzeżeniami.
Ile razy można proscić na PW o sensowne tytuły topików lub nie zakładanie paru topików z tym samym zadaniem.
Nie wszystkim chce się używać latex, więc mogliby chociaż wysilić się na jakiś porządny tytuł, a nie \("?"\) lub \("zadanko"\) czy \("prosze \ o \ rozwiazanie"\) (że HELP to wszyscy wiedzą i taki dodatek w tytule jest chyba zbędny)
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
Awatar użytkownika
domino21
Expert
Expert
Posty: 3725
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:56
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 1298 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: domino21 »

ja ze swojej strony bym dodał, żeby w regulaminie zapisać, że w jednym poście mogą być maksymalnie dwa zadania.
Irytujący dla mnie jest widok, gdzie w poście jest 5 czy 6 zadań, a jeszcze gorsze jest to, gdy użytkownik wkleja 3 linki do skanów i czeka tylko, aż ktoś je rozwiąże.
Miło byłoby, gdyby te założenia były spełnione (ostrzeżenia, logiczne tytuły topików itd.), ale my, moderatorzy musimy być bardziej stanowczy, kasować topiki nie spełniające zasad (coś w stylu o czym Anka pisała `help... mam to na jutro ;( ), zgłaszać ostrzeżenia, czuwać nad porządkiem :)
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

Ja bym jeszcze usunął: Wystawione podziękowania: z widoku. Niech będzie to dostępne ale dopiero po wejściu na profil. Chyba że to też widzą tylko moderatorzy :)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Pewnie macie racje - trzeba będzie napisać porządny regulamin i ustalić system ostrzeżeń/banów. W sumie to zawsze chcieliśmy tego uniknąć - strasznie mnie razi jak na innych popularnych formach matematycznych każdy na starcie otrzymuje ochrzan za to, że nie umie używać tex'a. A przecież czasami zadanie jest zupełnie zrozumiałe bez tex-a.

Natomiast podwójne posty i nazwy topików to już konkretny problem. Chyba nowi użytkownicy powinni dostawać ostrzeżenia, albo link do zasad (regulaminu), a recydywistów może trzeba będzie jakoś karać.

Też jestem za tym, żeby usunąć 'Wystawione podziękowania'.
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

A ja się cieszę, że nie można usuwać rozwiązanych zadań. Zdarzyło mi się to wiele razy, że ludzie zaraz po otrzymaniu rozwiązania usuwali post z zadaniem z forum. I- popieram Domino21- trochę mnie złości, jak ludzi wklejają kilka linków w jednym poście. Tym bardziej, jeśli zadania są podobne, albo jeśli dotyczą zupełnie różnych działów.
A swoją drogą- czy użytkownicy czytają zasady? Tak wiele razy prosiliśmy o podawanie odpowiedzi do zadań.
Pozdrawiam
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

Po odpowiedzeniu na zadanie, użytkownik nie powinien mieć możliwości usuwania tematu. Często jest też tak na forach, że użytkownik może usunąć post dopóki jego post w temacie jest ostatnim.

1. Max 1 zadanie na temat
2. Używanie texa

te dwa punkty sprawią że użytkownicy będą inaczej podchodzić do wstawiania zadań na forum
używanie texa też powinno tyczyć się rozwiązujących ;) dużo łatwiej sprawdzić sposób i poprawność takiego rozwiązania

supergolonka co do ochrzanu, to zależy od "wyrozumiałej" ekipy ;)
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Irena,ale właśnie autor topiku na możliwość usuwania treści zadań.
Przynajmniej miał ją jeszcze 8 maja. Pawel5091 podał na topiku 5 zadań. Rozwiązywalam mu właśnie 4 zadanie, a on kasował treść trzech poprzednich, które mu rozwiązałam.

A co do jednego zadania na temat, to nie wiem czy to dobry pomysł. Jeżeli zadania dotyczną np jednej figury, to byłabym za umieszczeniem tego w jednym temacie.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

robbo a nie dałoby rady żeby pomóc wam w tym dodawaniu zadań do bazy? Bo czasami trochę szkoda że rozwiązujemy zadania (tzn ja tak czuję ;) ) i one jakoś przepadają w gąszczu forumowych postów

Można stworzyć taki formularz dla moderatora, który wypełniał by np okna: "treść zadania", "rozwiązanie zadania", "odpowiedź" dawał WYŚLIJ i zapisać do bazy danych. Zadania chyba zapisujecie tekstowo ze znacznikami tex'a i później interpretujecie przy odczytywaniu. Tzn ja bym tak to oprogramował ;)

Z tymi tagami też by nie było ciężko, jedna tablica asocjacyjna łącząca numer id_zadania z id_tagu i druga tablica z polami id_tagu, nazwa_tagu. Po co tagi? Tak jak pisałem, dużo ułatwiłoby wyszukiwanie zadań po tagach, nawet tych testowych.
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

W odpowiedzi na Wasze posty wprowadziłem następujące zmiany
  • Użytkownicy z mniej niż 5 postami nie mogą ani edytować ani usuwać postów.
  • Pozostali użytkownicy mogą usunąć post przez 5 minut od momentu zamieszczenia.
  • Trochę przeredagowałem zasady:
    http://forum.zadania.info/viewtopic.php?f=21&t=88
    W szczególności napisałem o ostrzeżeniach. Można to traktować jako regulamin forum.
  • Dodałem Joli, Irenie i Galenowi uprawnienia moderacyjne - wiem, że nie chcieliście, ale przy obecnych ograniczeniach uprawnień zwykłych użytkowników nie było innego wyjścia. Do niczego Was to nie zobowiązuje, a będziecie mogli edytować/usuwać posty.
  • Usunąłem 'wystawione podziękowania' z informacji o użytkowniku.
Zgodnie z powyższą dyskusją proponuję, żebyście używali systemu ostrzeżeń (trójkącik u góry postu) - nie traktujcie tego jednak jak formy 'kary', ale raczej 'edukacji'. Dlatego zawsze napiszcie pół zdania za co jest ostrzeżenie. Jeszcze zmienię ten formularz, żeby automatycznie był dołączany link do regulaminu.

Może są osoby zainteresowane tą wymianą zdań, które chciałyby dołączyć do grona moderatorów?
Awatar użytkownika
robbo
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: 06 mar 2008, 09:32
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: robbo »

Pol:
Napiszę tylko, że to nie jest takie proste. Konstrukcja systemu dodawania zadania do bazy zadania info ma kilka ograniczeń
  • Zadania są pisane w całości w LaTeX'u, a nie tagowane LaTeX'em jak na forum.
  • Ze względu na stosowane konwertery LaTeX->HTML i LaTeX->pdf treści zdań i załączone obrazki podlegają pewnym dodatkowym ograniczeniom (np. nie wszystkie komendy są dozwolone). Obrazki muszą być w eps+pdf, a najlepiej w svg.
  • Każde zadanie ma kilka różnych tagów (dane do generatora, poziom trudności, źródło etc.)
  • Cała obsługa serwisu jest w całości oparta na linuxie i udostępnienie możliwości dopisywania zadań wymaga przeportowania pewnych rzeczy na Windowsa lub na formularze www.
To powiedziawszy, jeżeli przypadkiem używasz linuxa, to już w tej chwili mogę Ci udostępnić wstępną wersję edytora umożliwiającego dopisywanie rozwiązań do bazy zadania.info. Tak naprawdę są osoby, które już z niego korzystają i pomagają nam dopisywać zadania.

Wciąż jednak nie jest to rozwiązanie doskonałe, bo zadania i tak muszą przejść przez naszą moderację, więc są dodawane z opóźnieniem.
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

Niestety ale na linuxie nie siedzę. Skoro są osoby, które wam pomagają no to spoko, myślałem że tylko we dwóch z golonką coś grzebiecie przy tej bazie, ale w takim razie nic tu po mnie ;)

Treść regulaminu do zaakceptowania, trochę za bardzo ściśnięta (mało czytelna), ale to nie jest najważniejsze w tym wszystkim.

Co do bazy zadań więcej pytań nie mam, wszystko się wyjaśniło ;)
ODPOWIEDZ