Procent składany

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Procent składany

Post autor: czachur »

Witam. 2 zadanka dotyczące procentu składanego. Strasznie nie lubię tego typu zadań, ale trochę wprawy trzeba nabrać.

1.W sklepie mamy do wyboru:kupić zmywarkę wartą 3200 zl za gotowke albo dokonać wpłaty 200 zl i potem placic 24 raty miesiecznie po 140 zl. Zakladajac, ze roczna stopa procentowa w banku udzielajacym kredytu wynosi 12% oraz, ze odsetki kapitalizowane sa miesiecznie, ocen, ktory ze sposobow zakupu jest korzystniejszy ( nie uwzgledniaj podatku od odsetek bankowych)
2.Bank proponuje wplacenie pewnej sumy jednorazowo. W zamian bedzie wyplacal co rok ( dozywotnio nam, potem dzieciom, wnukom itp) 1000 zl. Jaka kwote mozna wplacic, aby taka umowa z bankiem byla korzystna dla wplacajacego, jesli stala stopa procentowa wynosi 5 %, zas bank kapitalizuje odsetki w skali rocznej? (nie uwzgledniaj podatku od odsetek bankowych)

Wybaczcie za brak polskich znakow, ale mialem problem z ich wpisywaniem

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1868
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Albo ja czegoś nie rozumiem, albo te zadania są bez sensu.
1. Na raty się kupuje jak się nie ma gotówki, więc porównywanie opłacalności jest bez sensu, to że raty są droższe nie oznacza, że są mniej korzystne. Ale nawet na to nie patrząc, to sama suma rat to 3560, więc po co te odsetki od kredytu? Chyba, że chodzi o odsetki od 3200, które pożyczamy, żeby kupić za gotówkę? Ale nawet wtedy, to co na raty mamy bez pożyczania? Ktoś bardzo chciał ułożyć skomplikowane zadanie na procent składany i przekombinował.
2. Jeżeli dobrze rozumiem, to chodzi o to, że w pewnym momencie miesięczne odsetki od wpłaconej kwoty będą przekraczać 1000zł. Ale żeby cokolwiek mówić o opłacalności trzeba wiedzieć przez ile lat będą wypłacane raty. Przy obecnej treści, nawet wpłacenie 1 grosza się nie opłaca, bo w nieskończoności odsetki będą dowolnie duże, a bankowa rata pozostanie stała.
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

No ja trochę zgłupiałem, jak zobaczyłem odpowiedź, bo za nic mi się nie chciało zgodzić ich rozumowanie. Chyba, że źle zadanie przepisałem, sprawdzę.
ODPOWIEDZ