Dlaczego dla każdego pola istnieje tylko jedno c, a nie różne c?

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
tress
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2024, 04:22
Płeć:

Dlaczego dla każdego pola istnieje tylko jedno c, a nie różne c?

Post autor: tress »

Fale EM rozchodzą się w c, fale grawitacyjne rozchodzą się w c, (bezmasowe) wzbudzenia w dowolnym polu będą przemieszczać się w c. Czy w ogóle jest sens pytać dlaczego?
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1745
Rejestracja: 01 sty 2021, 10:38
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 445 razy

Re: Dlaczego dla każdego pola istnieje tylko jedno c, a nie różne c?

Post autor: janusz55 »

Fala EM to zaburzenia pola elektromagnetycznego. Mechanizm jej propagacji wynika z Praw Faradaya -Maxwella.

Fale grawitacyjne to rozchodzące się drgania pola grawitacyjnego.

Jest jedna ustalona prędkość światła - prędkość fali elektromagnetycznej - jednakowa we wszystkich inercjalnych układach odniesienia, nie zależy od tego z jaką prędkością porusza się obserwator, który mierzy tę prędkość.

To podstawowy postulat szczególnej teorii względności STW. Prędkość ta jest jednocześnie maksymalną szybkością, którą można uzyskać.
SanjeevanTatru
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2023, 08:02
Płeć:

Re: Dlaczego dla każdego pola istnieje tylko jedno c, a nie różne c?

Post autor: SanjeevanTatru »

Tak, ma sens pytać, dlaczego różne rodzaje fal i wzbudzeń rozchodzą się z tą samą prędkością w próżni (c).

Chociaż intuicyjnie może wydawać się to oczywiste, głębsze zrozumienie wymaga rozważenia fundamentalnych zasad fizyki rządzących naturą tych zjawisk.

Fale elektromagnetyczne powstają z drgających pól elektrycznych i magnetycznych. Zgodnie z równaniami Maxwella, te pola są ze sobą powiązane i generują fale rozchodzące się z prędkością c.
Fale grawitacyjne są zaburzeniami w czasoprzestrzeni, wywołanymi przez masywne obiekty. Te zaburzenia rozchodzą się zgodnie z ogólną teorią względności Einsteina, która również przewiduje prędkość c.
Bezmasowe wzbudzenia w dowolnym polu opisują drgania pola fizycznego, w którym nie ma masy. Przykładem są kwanty pola Higgsa, odpowiedzialne za nadawanie masy cząstkom elementarnym. Również one poruszają się z prędkością c, co wynika z fundamentalnych właściwości kwantowej teorii pola.
Istnieje głęboki związek między tymi trzema zjawiskami. Wszystkie one wynikają z fundamentalnych symetrii i struktur czasoprzestrzeni. Prędkość c jest fundamentalną stałą natury, wynikającą z tych symetrii i odgrywa kluczową rolę w naszym zrozumieniu wszechświata.

Chociaż matematyczne wyjaśnienie może być złożone, sedno sprawy tkwi w spójności fundamentalnych praw fizyki. Różne rodzaje fal i wzbudzeń, mimo różnej natury, podlegają tym samym zasadom i poruszają się z tą samą prędkością w próżni.

Zatem pytanie "dlaczego?" jest uzasadnione, ponieważ skłania do głębszego omeglz zastanowienia się nad naturą rzeczywistości i fundamentalnymi zasadami, które ją rządzą.