Zadania z poziomu rozszerzonego z matematyki 2011

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
sanki
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2011, 17:06
Płeć:

Post autor: sanki »

Głupie błędy strasznie porobiłem.
Nie domknąłem przedziału na 3 w drugim. Zrobiłem (0;1)u(2, + niesk) zamiast (0,1)u(2,3).
Licząc środkową z cosinusów zgubiłem mianownik! Nie wiem jakim cudem, przecież go napisałem w danych trzasnąłem podkreśliłem, a wliczeniu go zgubiłem... .
Z prawdopodobieństwa, źle spojrzałem i myślałem, że do zapełnienia są tylko 2 miejsca, a nie 3 :/
Reszta powinna być ok.

Wie ktoś może jak są liczone takie błędy? Jako błędy rachunkowe -1pkt, czy -2pkt jako rachunkowy + zła odp? Ile można stracić za takie głupoty?
maciotacio
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2011, 13:04
Płeć:

Post autor: maciotacio »

Ja też mam pytanie odnośnie 11 zadania(z ostrosłupem), a mianowicie tam gdzie był podany stosunek przekatnej kwadratu w podstawie(AC) do krawędzi bocznej(AS), czyli 6:5 to ja wprowadziłem zmienną x czyli przekątna była 6x, a krawędź 5x i nawet zapisałem że AC=6x i AS=5x i na rysunku tak samo. Tylko problem polega na tym, że stres mnie zjadł i w dalszych obliczeniach, poprzestawiałem dane(6x pomyliłem z 5x), krawędź podstawy jeszcze dobrze obliczyłem w zależności od x, ale juz dalej gdzie korzystalem z trojkatow prostokątnych to mi sie pomyliło i za krawędź boczną wziołem 6x i cały końcowy wynik poszedl sie jeb.... :( Jak byście to ocenili, dostane chociaż jakiś punkcik za to zadanie ?? Chyba ostateczną metode miałem dobrą, tylko przez tą pomyłkę wynik jest zły. Dodam jeszcze, że mam dysleksje i czy dzieki temu egzaminator może jakoś bardziej łaskawie ocenić ?:D

mam nadzieje że mnie zrozumieliście,bo troche zamotałem :D
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Rozwiązania poziomu rozszerzonego
www.zadania.info/67076
Ciunex
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 20 wrz 2010, 20:46

Post autor: Ciunex »

Dołączam się do pytania maciotacio, też zrobiłem głupi bład w tym zadaniu myląc się w twierdzeniu Pitagorosa:(
rd22ix
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 13:33
Płeć:

Post autor: rd22ix »

Co do zadania 2, z faktu że a+b=2c, ciąg (a,c,b)-arytmetyczny i za c podstawiłem a+r, a za b a+2r, wyszło bardzo szybko 2r/r czyli żądane 2. Robił ktoś tak jak ja?
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

co do rozwiązań na stronie, w zad.4 można zauważyć że łatwo to zamienić na iloczyn bez wprowadzania zmiennej t

\(2sin^2x-2sin^2xcosx=1-cosx
2sin^2x(1-cos)-(1-cosx)=0
2(sin^2x-\frac 1 2 )(1-cosx)=0
2(sinx- \frac {\sqrt{2}} 2)(sinx + \frac {\sqrt{2}} 2)(1-cosx)=0\)


dalej już prosto
damian987
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2011, 17:35
Płeć:

Post autor: damian987 »

Czy za brak określenia dziedziny w zadaniu z graniastosłupem odcinają pkt? Czy jest do konieczne, określenie dziedziny i założenia co do a i h ?
4tepian
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 112
Rejestracja: 22 mar 2011, 10:57
Otrzymane podziękowania: 36 razy
Płeć:

Post autor: 4tepian »

supergolonka, mi i Anka wyszło w 6 środkowa = \(\frac{4 \sqrt{21} }{3}\)
Awatar użytkownika
wrobel93b
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 674
Rejestracja: 06 sty 2011, 00:07
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Otrzymane podziękowania: 363 razy
Płeć:

Post autor: wrobel93b »

W zadaniu 6 jest chyba błąd.
Ja licząc o 18 otrzymałem wynik: \(\frac{4\sqrt{21}}{3}\)
Kiedy mamy dwie rzeczy do zrobienia, dajmy pierwszeństwo tej, która nam się mniej podoba.
prawyakapit
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 20
Rejestracja: 15 lut 2011, 20:33
Płeć:

Post autor: prawyakapit »

nie zgadzam się z tym jak zadania.info rozwiązały zadanie 6. najpierw jest napisane: |AD|^2= 64 +16/3 -32 a potem, że to sie równa |AD|^2 = 32 - 16/3
4tepian
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 112
Rejestracja: 22 mar 2011, 10:57
Otrzymane podziękowania: 36 razy
Płeć:

Post autor: 4tepian »

rd22ix pisze:Co do zadania 2, z faktu że a+b=2c, ciąg (a,c,b)-arytmetyczny i za c podstawiłem a+r, a za b a+2r, wyszło bardzo szybko 2r/r czyli żądane 2. Robił ktoś tak jak ja?
Ja miałem tak robić, ale zrezygnowałem :D
damian987 pisze:Czy za brak określenia dziedziny w zadaniu z graniastosłupem odcinają pkt? Czy jest do konieczne, określenie dziedziny i założenia co do a i h ?
Ja tylko dałem \(a>0, h>0\), wystarczy?
Murarz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 620
Rejestracja: 17 kwie 2011, 20:18
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 283 razy
Płeć:

Post autor: Murarz »

W zadaniu 6 jest błąd. Powinno wyjść \(\frac{4\sqrt21}{3}\)
eclipse
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2011, 12:46
Płeć:

Post autor: eclipse »

4tepian pisze:
rd22ix pisze:Co do zadania 2, z faktu że a+b=2c, ciąg (a,c,b)-arytmetyczny i za c podstawiłem a+r, a za b a+2r, wyszło bardzo szybko 2r/r czyli żądane 2. Robił ktoś tak jak ja?
Ja miałem tak robić, ale zrezygnowałem :D
damian987 pisze:Czy za brak określenia dziedziny w zadaniu z graniastosłupem odcinają pkt? Czy jest do konieczne, określenie dziedziny i założenia co do a i h ?
Ja tylko dałem \(a>0, h>0\), wystarczy?
to źle dałeś bo dziedzina to "a należy (0;2)"
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6589
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1119 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Murarz pisze:W zadaniu 6 jest błąd. Powinno wyjść \(\frac{4\sqrt21}{3}\)
W przedostatniej linijce powinno być 32+16/3,a nie 32-16/3 i stąd inny wynik
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
eclipse
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2011, 12:46
Płeć:

Post autor: eclipse »

Ogólnie to ta dzisiejsza matura była znacznie trudniejsza niż poprzednie z CKE, ja sobie wyliczyłem że minimum będe miał 64% (to są z tych co dobrze zrobiłem zadań), a procentów z tych co nie do końca dobrze zrobiłem, albo zrobiłem rysunek, czy jakies niewielkie obliczenia, to nie liczyłem.

Ogólnie dla mnie najłatwiejsze były zadania za 6ść punktów, a te za 3 to tam powpadałem ;/

Niewiecie może czy za rysunek dają punkty czy jak :D?
ODPOWIEDZ