VI próbna matura 2009 z www.zadania.info

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

Nie napisałem lepiej. Mój błąd w zad 8 był trochę poważniejszy od typowo rachunkowego :twisted:

:wink:
Awatar użytkownika
Fl3t05
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2009, 18:08

Post autor: Fl3t05 »

Ej, miśki, 8 zadanie to jedyne, którego rozwiązania byłem pewien po skończeniu! XD
Cóż, jeżeli liczyć, że w zadaniach, w których doszedłem do prawidłowego wyniku, będę miał max. punktów, to mój wynik to jakieś 86%. Pomyliłem się w zadaniu z ciągiem (już na samym początku, przez co wszystko poszło się ryćkać) oraz w połowie zadania ze stereometrii (tj. pierwszą połowę policzyłem dobrze). Czyli 7 punktów stracone na głupoty. :P
Co do innych zadań, to również zmiażdżyło mnie prawdopodobieństwo. Wynik mam dobry, aczkolwiek metoda może pozostawiać sporo do życzenia. Również w zadaniach 1, 3 i 10 poszedłem inną drogą i choć wynik mam dobry, to nie wiem jakby to było punktowane.
No, ale obiektywnie jestem zadowolony, bo wydawało mi się, że poszło mi dużo gorzej i liczę na to, że 13.05 nie będzie takiej rzeźni. ^^
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

Co do zadania 10 z poziomu rozszerzonego: można się pokusić i policzyć to z pochodnych:

Najpierw sprawdzamy oczywiście dziedzinę, wyrażenie w mianowniku pod pierwiastkiem jest zawsze dodatnie (delta mniejsza od 0)

\(f(x)=(\frac{1}{2x^{2}+4x+4})^{\frac{1}{2}} \\ \\ \\

f'(x)=\frac{(1)'(2x^{2}+4x+4)-(1)(2x^{2}+4x+4)'}{(2x^{2}+4x+4)^{2}}*\frac{1}{2}*(\frac{1}{2x^{2}+4x+4})^{-\frac{1}{2}=\)


\(=\frac{(-4x-4)*sqrt{2x^{2}+4x+4}}{2*(2x^{2}+4x+4)^{2}}\)

Sprawdzamy kiedy \(f'(x)=0\):

Mianownik jest zawsze dodatni, wyrażenie pod pierwiastkiem tez, zatem wszystko zależy od nawiasu w liczniku:

\(f'(x)=0 \leftrightarrow -4x-4=0 \leftrightarrow x=-1\)

Mamy więc \(f'(x)=0\) dla \(x=-1\), ponadto dla \(x<-1\) jest \(f'(x)>0\) i dla \(x>-1\) jest \(f'(x)<0\), zatem dla \(x=-1\) funkcja f(x) osiąga maksimum lokalne, a jego wartość łatwo wyliczamy \(f(-1)=\frac{\sqrt{2}}{2}\).



Jest to oczywiście rozwiązanie dość mocno alternatywne, ze względu na to że bardzo łatwo zauważyć kiedy funkcja f(x) osiąga maksimum. No ale jeśli ktoś jednak by tego nie zauważył - rozwiązanie zadania za pomocą pochodnych nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Pozdrawiam
Siusiak
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 13
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:11

Post autor: Siusiak »

to zadanie 10. mozna bylo napisac ze :
z monotonicznosci funkcji wykladniczej wiadomo ze im wiekszy mianownik tym mniejsza wartosc :) zatem z postaci kanoniczej trojmianu otrzymujemy V2/2 :)
natalia90stg
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:54

Post autor: natalia90stg »

Coś nie tak z tą 6 maturą próbną ;). Dlaczego? Bo mam z niej 94% :). A pogubiłam się tylko w zadaniu 5 z prawdopodobieństwem.
Co ja bym dała za takie fajne zadanka w maju... :P
tomusxs
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2009, 18:32

Post autor: tomusxs »

Uczciwie to ok.75% z roszerzonej, ale do tej właśnie ta maturka podeszła mi najmniej :/ ale zadanka rzeczywiście ciekawe, szkoda tylko, że większość jest tego typu, że trzeba coś szczególnego zauważyć, a także znać dużo właśności figur. Ale zawsze trudniejsze zadanka się przydadzą ;-) Pozdrawiam.


Najgorsze zadanie to zadanie z prawdopodbieństwem- mam nadzieję, że takie nie pojawią się na maturze, chociaż...

Kojarzycie zadanie z prawdopodbieństwem z tamtegorocznej próbnej? Jeżeli ktoś potrafi wpaść na nie od razu to podziwiam ;-)
mrv
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:36

Post autor: mrv »

Oprcz zadania z prawdopodobienstwa i ciągów to raczej łatwa matura oczywiście nie ominełem błedów typu pierwiastek z 1/4 napisalem ze to 1/pierwiastek z 2 ...:P ale cos kolo 40/50
grzesiek
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2009, 16:24

zadanie 1

Post autor: grzesiek »

Mam pytanie odnosnie zadania pierwszego. Gdyby poprowadzic wysokosc trapezu, przez punkt S przeciecia przekatnych ( a przekatne sa prostopadle) to nie powstana w ten sposob trojkaty rownoramienne: 45, 45 i 90 stopni?

I teraz:
2x=\sqrt(2)
x=\sqrt(2)/2

Z tych trojkatow wynika, ze przekatne sa tej samej dlugosci, mozliwe jest to?

Wynik wyszedl mi taki jak w odpowiedziach.
dragon90
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2008, 23:21

Post autor: dragon90 »

Jakby była możliwość to w VII maturce przydałoby się zadanie z rysowaniem wykresu tzn jakieś przesunięcia o wektor czy moduł:)
pycek
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 53
Rejestracja: 02 sie 2008, 19:06

Post autor: pycek »

Dzis udalo mi se dopiero zabrac za rozwiazanie tego arkusza i w koncu moge powiedziec,ze poszlo mi prawie idealnie.Jedynie prawdopodobienstwa nie udalo mi sie dobrze zrobic,namieszalem bardzo,a reszta tak jak w rozwiazaniach.Oby 13 maja bylo podobnie:)
Zadanie nr 3 jest jak dla mnie jednym z najciekawszych ze wszystkich dotychczasowych matur probnych.
kubkowy
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 19:10

Post autor: kubkowy »

Nie wiem czy ktos zauwazyl ale zadanie 2 z rozszerzenia bylo silne insprowane matura roszerzona styczen 2006 :P
Awatar użytkownika
zadaniainfomm
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 209
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:20
Podziękowania: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:
Kontakt:

Zestaw VI zadanie 3

Post autor: zadaniainfomm »

Jak zrobiliście zadanie 3 z zestawu VI tzn to
Rozważmy cięciwy AB paraboli y = x2 + 4x + 3 przechodzące przez punkt (1,0) , przy czym przez cięciwę AB rozumiemy prostą przecinającą tę parabolę w dwóch punktach A i B . Wyznacz współrzędne punktów A i B , dla których suma współrzędnych środka odcinka AB cięciwy AB jest równa − 2 .
a=-1?
Awatar użytkownika
zadaniainfomm
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 209
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:20
Podziękowania: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zadaniainfomm »

Już wiem
Pozdrawiam
alras
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:56

Post autor: alras »

pozazdrościć umiejętności dla mnie ta matura była bardo trudna zrobiłem 7 zadań i nie wiem czy dobrze. Oby matura, która będzie za dwa tygodnie była na poziomie poprzedniczek i może uda mi sie wyciągnąć na te 60 pare procent :(
natalia90stg
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:54

Post autor: natalia90stg »

wiesz... to chyba zależy od zadań na które trafisz. Nie martw się na zapas ;) Ta maturka akurat poszła mi najlepiej a pierwsze matury z zadania info były ogólnie łatwiejsze... (tylko robiłam w nich śmieszne błędy ;o)

No cóż życzyć wszystkim i sobie mogę tylko własnie, żeby błędy rachunkowe się nie pojawiły na tym ważnym egzaminie :).
ODPOWIEDZ