ciągiiii arytmetyczne.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
madziusia69
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 25
Rejestracja: 04 maja 2009, 14:58

ciągiiii arytmetyczne.

Post autor: madziusia69 »

Pierwiastkami wielomianu czwartego stopnia W (x ) są liczby a ,b,c,d , które w podanej kolejności tworzą ciąg arytmetyczny o różnicy 2. Suma pierwiastków równa jest 8.
a) Oblicz pierwiastki a,b,c,d wielomianu W(x).
b) Wiedząc, że dla argumentu 0 wielomian przyjmuje wartość (-15), przedstaw wielomian w postaci W(x)= a_{4}x^{4} + a_{3}x^{3} + a_{2}x^{2} + a_{1}x + a_{0}.

podpunkt a rozwiązalam bez problemu wyszło. tylko jak zrobic ten podpunkt b. prosze o wytłumaczenie.
Greeh
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2009, 14:51

Post autor: Greeh »

b) \(W(0)=a_{0}= -15\\
\begin{cases}W(x)= a_{4}x^{4} + a_{3}x^{3} + a_{2}x^{2} + a_{1}x-15 \\ w(x)=a_{4}(x-(-1))(x-1)(x-3)(x-5) \end{cases}\)

uprosc postac w(x) w drugim rownaniu i przyrownaj wspolczynniki
madziusia69
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 25
Rejestracja: 04 maja 2009, 14:58

Post autor: madziusia69 »

nie mozna tego zapisac jakos inaczej bo nie potrafie tego zrozumiec. nie zalezy mi zeby ktros mi rozwiazal tylko wytlumaczyl
Greeh
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 04 maja 2009, 14:51

Post autor: Greeh »

no to wytlumaczylem (napisalem jak zrobic)
mamy rownanie wielomianu: \(W(x)= a_{4}x^{4} + a_{3}x^{3} + a_{2}x^{2} + a_{1}x-a_{0}\)
w zadaniu pisze: "dla argumentu 0 wielomian przyjmuje wartość (-15)", wiec podstawiajac x=0 mamy:
\(W(0)=a_{0}= -15\)
wiemy tez ze liczby a,b,c,d sa pierwiastkami wielomianu W(x), wiec zapiszemy go w postaci iloczynowej: czyli moje 3 rownanie w poprzednim poscie.
ODPOWIEDZ