[SZUKAM] matematyka rozszerzona probna maturka

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

wyszlo Ci pewnie od -4 do 1

musisz jeszcze ze wzorow viette'a okreslic kiedy rownanie ma pierwaistki dodatnie...
suma i iloczyn musza byc dodatnie, bo tylko wtedy rownanie ma 2 pierwaistki dodatnie, czycli cale 4 bo wartosc bezwzgledna...

tak troche to po lebkach napisalam, ale chyba wiesz o co chodzi...
homosapiens
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 48
Rejestracja: 03 lis 2008, 17:50

Post autor: homosapiens »

aha jejku teraz już rozumiem :) dzięki wielkie
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

mam pytanko do 9..

legenda :): n - biale kule, 2n-zielone, 3n-czarne
gdzie jest moj blad:
liczylam moc omegi Kombinacja 3 z 6n
moc zdarzenia kombinacja 1 z n * kombinacja 1 z 2n * kombinacja 1 z 3n...

co tu jest zle, bo rachunki chyba mam ok, a wynik inny wychodzi :)
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

moc omegi to 3-elementowe WARIACJE zbioru 6n-elementowego (nie kombinacje)
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

no to jezeli pozniej moc A liczysz tez z wariacji to wychodzi przeciez chyba identycznie...
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

po prostu wydaje mi sie ze w takich zadaniach wazna jest konsekwencja, gdy omege liczymy z kombinacji czy z wariacji to moc zdarzen analogicznie...

tylko ze tu cos mi to nie wychodzi...
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

anetka10 pisze:mam pytanko do 9..

legenda :): n - biale kule, 2n-zielone, 3n-czarne
gdzie jest moj blad:
liczylam moc omegi Kombinacja 3 z 6n
moc zdarzenia kombinacja 1 z n * kombinacja 1 z 2n * kombinacja 1 z 3n...

co tu jest zle, bo rachunki chyba mam ok, a wynik inny wychodzi :)
\(A = 6n^3\)

Więc powinno wyjść ok, u mnie \(n=1\) i ilość kul to 6
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

moc A tez mam 6n^3
moc omegi: ((6n-2)(6n-1)6n)/6

wiec musialam chyba cos w rachunkach pomylic... :)
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

Kombinacje - liczba sposobów, w jaki spośród n elementów można wybrać k elementów
Wariacje bez powtórzeń - liczba sposobów, w jaki z n elementów można utworzyć ciąg, składający się z k różnych wyrazów.

Łatwo to zobrazować na przykładzie: wybieramy 2 elementy spośród 3, używając kombinacji i wariacji bez powtórzeń:
Kombinacje: \(C^{2}_{3}=3\), i są to: \(\{1,2\},\{2,3\},\{1,3\}\)

Wariacje: \(V^{2}_{3}=6\) i są to: \((1,2),(2,1),(2,3),(3,2),(1,3),(3,1)\)


Innymi słowy kombinacje nie uwzględniają rozmieszczenia elementów, czyli nie rozróżniają kiedy wylosujemy po kolei: (białą, czerwoną, zieloną) kulę, czy też (czerwoną, białą, zieloną).

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić sytuację. pozdrawiam
czachur
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:31
Lokalizacja: Ruszcza/Sandomierz

Post autor: czachur »

arrgghh pisze:Kombinacje - liczba sposobów, w jaki spośród n elementów można wybrać k elementów
Wariacje bez powtórzeń - liczba sposobów, w jaki z n elementów można utworzyć ciąg, składający się z k różnych wyrazów.

Łatwo to zobrazować na przykładzie: wybieramy 2 elementy spośród 3, używając kombinacji i wariacji bez powtórzeń:
Kombinacje: \(C^{2}_{3}=3\), i są to: \(\{1,2\},\{2,3\},\{1,3\}\)

Wariacje: \(V^{2}_{3}=6\) i są to: \((1,2),(2,1),(2,3),(3,2),(1,3),(3,1)\)


Innymi słowy kombinacje nie uwzględniają rozmieszczenia elementów, czyli nie rozróżniają kiedy wylosujemy po kolei: (białą, czerwoną, zieloną) kulę, czy też (czerwoną, białą, zieloną).

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić sytuację. pozdrawiam
no racja, tylko dlaczego uważasz, że trzeba liczyć poprzez wariacje? Z kombinacjami dojdzie się do tego samego, kwestia interpretacji.
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

arrgghh pisze:Kombinacje - liczba sposobów, w jaki spośród n elementów można wybrać k elementów
Wariacje bez powtórzeń - liczba sposobów, w jaki z n elementów można utworzyć ciąg, składający się z k różnych wyrazów.

Łatwo to zobrazować na przykładzie: wybieramy 2 elementy spośród 3, używając kombinacji i wariacji bez powtórzeń:
Kombinacje: \(C^{2}_{3}=3\), i są to: \(\{1,2\},\{2,3\},\{1,3\}\)

Wariacje: \(V^{2}_{3}=6\) i są to: \((1,2),(2,1),(2,3),(3,2),(1,3),(3,1)\)


Innymi słowy kombinacje nie uwzględniają rozmieszczenia elementów, czyli nie rozróżniają kiedy wylosujemy po kolei: (białą, czerwoną, zieloną) kulę, czy też (czerwoną, białą, zieloną).

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić sytuację. pozdrawiam
to wszystko prawda, ale mozna to zadanko zrobic z wariacji albo z kombinacji...
tylko wazna jest najprosciej mowiac konsekwencja w liczeniu, (omega i zdarzenia z tego samego)

wrocmy do zadanka:
zacznijmy z kombinacji:
Moc Omegi : ((6n-2)(6n-1)6n)/6
moc A: n*2n*3n= 6n^3
jezeli robimy z wariacji bez powtorzen:
moc omegi: ((6n-2)(6n-1)6n)
moc A: n*2n*3n=6n^3 i teraz 6n^3 mnozymy razy 3!, bo w przypadku wariacji mamy ciagi, kolejnosc ma znaczenie, a liczba permutacji cigu 3 elementowego to 3! (np. ulozenia kul (c,b,z), (b,c,z) - to co innego)

Jak nie patrzac, gdy oby dwa warianty podstawimy do wzoru na prawdopodobienstwo klasyczne mamy to samo...
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

\(|A|=C^{1}_{n}*C^{1}_{2n}*C^{1}_{3n}=n*2n*3n=6n^{3}\)

\(|\Omega_{C}|=C^{3}_{6n}=\frac{(6n)!}{3!(6n-3)!}=\frac{(6n-2)(6n-1)6n}{6}\) - omega z kombinacji

\(|\Omega_{W}|=V^{3}_{6n}=\frac{(6n)!}{(6n-3)!}=(6n-2)(6n-1)6n\) - omega z wariacji bez powtórzeń

\(|\Omega_{C}|=/=|\Omega_{W}|\) więc \(\frac{|A|}{|\Omega_{C}|}=/=\frac{|A|}{|\Omega_{W}|}\) i wynik nie będzie ten sam... Chyba że o inną interpretację Ci chodzi, a jeśli tak to napisz o jaką bo nie mogę nic innego znaleźć.



_
Edit: no chyba że tak :wink:
Ostatnio zmieniony 01 maja 2009, 19:37 przez arrgghh, łącznie zmieniany 1 raz.
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

ale przeciez zdarzenie A musisz przemnozyc przez 3! jezeli liczysz z wariacji, bo tyle ciagow mozna ulozyc z 3 elementow...
anetka10
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:39

Post autor: anetka10 »

tylko Ty Argghhh liczyes z wariacji i nie pomnozyles mocy A... i wyszedl Ci wynik taki jak ma byc... ?

bo liczac tak jak napisalam w swoim poscie to mi cos nie wychodzi... a nie moge zlokalizowac bledu w rachunkach...

moze sie ktos jeszcze wypowiedziec by rozjasnic sprawe do konca? :)
arrgghh
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2009, 17:21

Post autor: arrgghh »

Czyli jednak moje rozumowanie jest poprawne (wynik mam dobry)... Tzn to co podałaś:

"zacznijmy z kombinacji:
Moc Omegi : ((6n-2)(6n-1)6n)/6
moc A: n*2n*3n= 6n^3
jezeli robimy z wariacji bez powtorzen:
moc omegi: ((6n-2)(6n-1)6n)
moc A: n*2n*3n=6n^3 i teraz 6n^3 mnozymy razy 3!, bo w przypadku wariacji mamy ciagi, kolejnosc ma znaczenie, a liczba permutacji cigu 3 elementowego to 3! (np. ulozenia kul (c,b,z), (b,c,z) - to co innego)"

jest sobie równoważne, a zatem niepoprawne (bo skoro jak liczyłaś kombinacjami i Ci źle wyszło, i teraz zapisałaś TO SAMO tylko wariacjami to wynik się raczej nie poprawi :D) Nie wiem już cholera sam... to prawdopodobieństwo nigdy nie jest jednoznaczne wrrr xDD
ODPOWIEDZ