Zadania z poziomu rozszerzonego z matematyki 2011

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
damian987
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2011, 17:35
Płeć:

Post autor: damian987 »

alexx17 pisze:Myślę, że dwa. Bo jeden poleci za rozwiązanie bezbłędne, a drugi za odpowiedź :)
No ale zrobiłem 1 błąd. Nie oczytałem jednego z 6 rozwiązań z wykresu funkcji sinus / cosinus.
W liceum miałem tak, że nie odejmowano drugi raz punktów za ten sam błąd...
Awatar użytkownika
alexx17
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2084
Rejestracja: 27 mar 2011, 21:34
Lokalizacja: Szczecin
Podziękowania: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 937 razy
Płeć:

Post autor: alexx17 »

Ale mi chodzi o to, że oddzielnie jest punktowane udzielenie pełnej odpowiedzi do zadania i bezbłędne rozwiązanie :)
xplo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:44
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: xplo »

Jak to jest? trzeba było rysować sinusoide i motywować te rozwiązania równania?
maciotacio
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2011, 13:04
Płeć:

Post autor: maciotacio »

maciotacio pisze:Ja też mam pytanie odnośnie 11 zadania(z ostrosłupem), a mianowicie tam gdzie był podany stosunek przekatnej kwadratu w podstawie(AC) do krawędzi bocznej(AS), czyli 6:5 to ja wprowadziłem zmienną x czyli przekątna była 6x, a krawędź 5x i nawet zapisałem że AC=6x i AS=5x i na rysunku tak samo. Tylko problem polega na tym, że stres mnie zjadł i w dalszych obliczeniach, poprzestawiałem dane(6x pomyliłem z 5x), krawędź podstawy jeszcze dobrze obliczyłem w zależności od x, ale juz dalej gdzie korzystalem z trojkatow prostokątnych to mi sie pomyliło i za krawędź boczną wziołem 6x i cały końcowy wynik poszedl sie jeb.... :( Jak byście to ocenili, dostane chociaż jakiś punkcik za to zadanie ?? Ostateczną metode miałem dobrą, tylko przez tą pomyłkę wynik jest zły. Dodam jeszcze, że mam dysleksje i czy dzięki temu egzaminator może jakoś bardziej łaskawie ocenić ?:D

mam nadzieje że mnie zrozumieliście,bo troche zamotałem :D
ponawiam moje pytanie
ariado
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2011, 20:12

Post autor: ariado »

A co powiecie na twierdzenie talesa w zadaniu 10? Wykazanie że i jeden i drugi odcinek jest równoległy do tego samego boku?
4tepian
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 112
Rejestracja: 22 mar 2011, 10:57
Otrzymane podziękowania: 36 razy
Płeć:

Post autor: 4tepian »

ariado pisze:A co powiecie na twierdzenie talesa w zadaniu 10? Wykazanie że i jeden i drugi odcinek jest równoległy do tego samego boku?
Dobrze, o ile użyłeś tw. odrotnego do tw. Talesa, a nie tw. Talesa.
xplo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:44
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: xplo »

maciotacio pisze:
maciotacio pisze:Ja też mam pytanie odnośnie 11 zadania(z ostrosłupem), a mianowicie tam gdzie był podany stosunek przekatnej kwadratu w podstawie(AC) do krawędzi bocznej(AS), czyli 6:5 to ja wprowadziłem zmienną x czyli przekątna była 6x, a krawędź 5x i nawet zapisałem że AC=6x i AS=5x i na rysunku tak samo. Tylko problem polega na tym, że stres mnie zjadł i w dalszych obliczeniach, poprzestawiałem dane(6x pomyliłem z 5x), krawędź podstawy jeszcze dobrze obliczyłem w zależności od x, ale juz dalej gdzie korzystalem z trojkatow prostokątnych to mi sie pomyliło i za krawędź boczną wziołem 6x i cały końcowy wynik poszedl sie jeb.... :( Jak byście to ocenili, dostane chociaż jakiś punkcik za to zadanie ?? Ostateczną metode miałem dobrą, tylko przez tą pomyłkę wynik jest zły. Dodam jeszcze, że mam dysleksje i czy dzięki temu egzaminator może jakoś bardziej łaskawie ocenić ?:D

mam nadzieje że mnie zrozumieliście,bo troche zamotałem :D
ponawiam moje pytanie
Wszystko będzie zależeć od klucza, także zobaczymy, ale podejrzewam, że z 2-3 punkty możesz załapać, ale to taka loteria. Ale punkt na pewno:)
domin92
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2010, 18:12

Post autor: domin92 »

Możecie mi powiedzieć co myślicie o moim rozumowaniu w ostatnim zadaniu z prawdopodobieństwem, napisałem że P(AnB')=P(A)-P(AnB). Następnie napisałem, że P(AnB) zawiera sie w zbiorach P(A) i P(B) a z tego wynika, że jest ono <= 0,7. Następnie odjąłem 0,9-0,7=0,2 i uzasadniłem, że 0,2<=0,3. Będę miał za to jakieś punkty? Co myślicie?
Kreo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2011, 16:24
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Post autor: Kreo »

a ja zrobilem jeszcze inaczej ostatnie, czy molgby ktos zweryfikowac?

\(P( A \cap B')=P(A) - P(A \cap B)
= P(A \cup B) - P(B)

P(A \cup B) - P(B) \le 0.3
P(A \cup B) - 0.7 \le 0.3
P(A \cup B) \le 1\)

Zastanawia mnie czy to wystarcza? w koncu kazde zdarzenie losowe jest <= 1, wiec skoro tak wyszlo to jest to prawda?
xplo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:44
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: xplo »

Niby wystarcza, ale to pewnie bd zależało od klucza jak zwykle..a z graniastosłupem rysowałeś parabole? bo nie wiem czy to się bd liczyć czy nie..
Kreo
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2011, 16:24
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Post autor: Kreo »

Staralem sie byc turbo poprawny na maturze, ale chyba nie wpadlem na pare rzeczy. Np paraboli nie rysowalem, napisalem tylko ze to funkcja kwadratowa o a<0 stad dla wspolrzednej wierzcholka przyjmuje maksymalna wartosc. Sam nie wiem co oni beda wymagac : P Tak samo zalozenia dalem a>0 (nie wspolczynnik kierunkowy tylko bok podstawy), h>0, ale nie dalem a e (0,2). Ale chyba wyliczylem h po wyliczeniu a=1, i wyszlo dodatnie.

Ciekawy jestem na ile jest wymagana zgodnosc z kluczem, mam nadzieje ze nie jest to jak na polskim : P
xplo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:44
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: xplo »

Też pisałem właśnie a,b >0 i rysowałem parabole, ale źle ją narysowałem, bo źle obliczyłem q, i troche lipnie to wyszło, i mam nadzieje, że nie policzą paraboli;p
michelangelo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 74
Rejestracja: 19 kwie 2011, 17:32
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 16 razy
Płeć:

Post autor: michelangelo »

hej słuchajcie mam pytania do zadania 6 i 10.

Najpierw zadanie 6: na początku zrobiłem rysunek wszystko zaznaczyłem, kąty, długość podstawy,to, że są równe ramiona. Dalej dobrze wyliczyłem wysokość trójkąta i długość ramion. Wtedy coś mnie zamuliło i nie zczaiłem, że środkowa dzieli bok na połowy (do tej pory się sobie dziwie) no i potem coś nazmyślałem z podobieństwa trojkątów. To jak myślicie ile mogę dostać pkt ( na 4 możliwe)?

A co do zadania 10 to zrobiłem rysunek i bez sensu napisałem, że tam trójkąty są podobne, no ale potem za bardzo z tego nie korzystałem. No i potem napisałem coś (dokładnie nie pamiętam, bo się rozpisałem słownie), że jeżeli boki tych trojkątów są połowami przekątnych i boku czworokąta - zarówno w jednym trojkącie jak i drugim - to MQ||PN. Dostane choćby pkt (nie sądzę, no ale lepiej się spytać, a nie się denerwować:P). Jak myślicie:)?
Arthur_Wellington
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 30
Rejestracja: 20 paź 2010, 19:47
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 14 razy
Płeć:

Post autor: Arthur_Wellington »

Co do 6.
Koło 2 punktów, za poprawne wyliczenie długości ramienia i ewentualnie kąta między ramionami.
Co do 10.
Nie jestem prorokiem i nie wiem co napisałeś słownie, ale jak było to z sensem to myślę, że punkt powinien być, a jeśli było bardzo z sensem i wytłumaczyłeś słownie, że MQ || PN to nawet będą trzy.

PS. Też miałem podobne głupie błędy...
W równaniu trygonometrycznym odrzuciłem dwa rozwiązania [z rozpędu podzieliłem przez 1 - cosx i przyjąłem odpowiednie założenie, ale nie sprawdziłem co się dzieje, kiedy cosx = 1].
Pozostałe cztery rozwiązania tego równania są poprawne.
xplo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 29 sty 2011, 19:44
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: xplo »

Czyli jak miało się te równanie tryg, i podzieliło się przez cosx-1 , ale osobno się rozwiązało kiedy cosx-1=0 i wyszły te 2 rozw, to zaliczą czy odejmą punkt?
ODPOWIEDZ