Zadania z poziomu rozszerzonego z matematyki 2011

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
aleksandrapyrpec
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 132
Rejestracja: 02 sty 2011, 19:02
Podziękowania: 58 razy
Otrzymane podziękowania: 6 razy
Płeć:

Post autor: aleksandrapyrpec »

Mam pytanie - czy \((A \cap B') = 1 - P(B)\)??
Błagam, niech się równa. :D
grzybiarz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2011, 23:16
Płeć:

Post autor: grzybiarz »

czyli z tego wynika, ze MB\QM= 2MB\AD jest nieprawda?
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

aleksandrapyrpec pisze:Mam pytanie - czy \((A \cap B') = 1 - P(B)\)??
Błagam, niech się równa. :D
Jakby Ci to powiedzieć, no... jest to prawie prawda. Jak spojrzysz na diagram Venna to 1-P(B) jest większe niż \(P(A \cap B')\), bo tam są też zdarzenia, które są poza A i B. A dokładnie to \(P(A \cap B')=P(A \cup B)-P(B)\)
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

grzybiarz pisze:czyli z tego wynika, ze MB\QM= 2MB\AD jest nieprawda?
To jest prawda, ale z tego nie wynika to, Co piszesz.
grzybiarz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2011, 23:16
Płeć:

Post autor: grzybiarz »

to bardzo żenujące, że nie potrafię tego rozwiązać, ale mam już dzisiaj zaćmienie. przeciez MB*AD=2MB* QM dziele obie strony przez MB i wychodzi AD= MB*QM ???
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

Jak podzielisz obie strony przez MB, to MB już nie ma (z żadnej strony).
grzybiarz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2011, 23:16
Płeć:

Post autor: grzybiarz »

AAAAAAAAAA widzewidzewidze 2MB w niewytlumaczalny sposob stanowilo dla mnie calosc. dzieki- pale sie ze wstydu ;)
eclipse
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2011, 12:46
Płeć:

Post autor: eclipse »

aleksandrapyrpec pisze:Mam pytanie - czy \((A \cap B') = 1 - P(B)\)??
Błagam, niech się równa. :D
Prawie to jest prawda jak ktoś już powiedział, też to zadanie zpsułem u siebie :< , kurcze te najtrudniejsze za najwyżej punktów były dla mnie znacznie łatwiejsze :), te za 6 to banał. A na tych za 3 trochę się przejechałem.

co do twojego pytanka to część wspolna AnB' należy do przedziału od 0,2 do 0,3 , ale myśle że jak wyznaczyłeś B' to 1pkt będzie :)
norweg
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2011, 16:23

Post autor: norweg »

Powiedzcie mi tylko czy w tym ostatnim zadaniu - zbiory z prawdopodobieństwem "działają" prawa De Morgana? Tak się zastanawiałem właśnie nad tym, niby tego w podstawie programowej nie ma, ja zadanie udowodniłem słownie pisząc, że maksymalna wartość iloczynu(części wspólnej) zdarzeń A i B jest wtedy gdy B zawiera się w A i wynosi 0,3 co należało udowodnić(0,3 - obliczone wcześniej 1-P(B)).
michelangelo
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 74
Rejestracja: 19 kwie 2011, 17:32
Podziękowania: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 16 razy
Płeć:

Post autor: michelangelo »

norweg pisze:Powiedzcie mi tylko czy w tym ostatnim zadaniu - zbiory z prawdopodobieństwem "działają" prawa De Morgana? Tak się zastanawiałem właśnie nad tym, niby tego w podstawie programowej nie ma, ja zadanie udowodniłem słownie pisząc, że maksymalna wartość iloczynu(części wspólnej) zdarzeń A i B jest wtedy gdy B zawiera się w A i wynosi 0,3 co należało udowodnić(0,3 - obliczone wcześniej 1-P(B)).
No ja to własnie podobnie rozpisałem to zad 12, może ktoś powiedzieć, czy to jest dobrze?
Sheppard25
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 57
Rejestracja: 24 mar 2011, 17:16
Podziękowania: 5 razy
Płeć:

Post autor: Sheppard25 »

Ja narysowalem ladny prostokacik, tam 2 kolka przecinajace sie podpisalem A\B, AuB, B\A, potem na podstawie tego rysunku stwierdzilem i napisalem ze A\B = AiloczynB', czyli AiloczynB' = P(A)-P(B)=0.3
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1869
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

norweg pisze:Powiedzcie mi tylko czy w tym ostatnim zadaniu - zbiory z prawdopodobieństwem "działają" prawa De Morgana? Tak się zastanawiałem właśnie nad tym, niby tego w podstawie programowej nie ma, ja zadanie udowodniłem słownie pisząc, że maksymalna wartość iloczynu(części wspólnej) zdarzeń A i B jest wtedy gdy B zawiera się w A i wynosi 0,3 co należało udowodnić(0,3 - obliczone wcześniej 1-P(B)).
To jest moim zdaniem bardzo dobre i proste uzasadnienie:
\(P(A\cap B')\leq P(B')=1-P(B)=0,3\)
Zadanie zrobione w jednej linijce. Dopisałem do rozwiązań jako drugi sposób.
damian987
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2011, 17:35
Płeć:

Post autor: damian987 »

W zadaniu z równaniem trygonometrycznym zrobiłem na dwa przypadki : sin^2(x)=1/2 lub cos(x)=1. W tym drugim zgubiłem jedno rozwiązanie, napisałem tylko x=0, zapomniałem o x=2*pi. Tak podałem wynik ostateczny (5 rozwiązań), podkreśliłem i przepisałem na dół do odpowiedzi? Stracę 3 pkt czy 2? Czy tylko jeden?
Awatar użytkownika
alexx17
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2084
Rejestracja: 27 mar 2011, 21:34
Lokalizacja: Szczecin
Podziękowania: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 937 razy
Płeć:

Post autor: alexx17 »

Myślę, że dwa. Bo jeden poleci za rozwiązanie bezbłędne, a drugi za odpowiedź :)
sixsixsix
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 26
Rejestracja: 28 kwie 2011, 17:08
Podziękowania: 2 razy

Post autor: sixsixsix »

sixsixsix pisze:
ariado pisze:A jeśli w drugim zadaniu doprowadziło się do 0=0 przekształcając pierwsze równanie i podstawiając pod drugie?
dolaczam sie do pytania. zrobilem tak samo;/
rozwiazywalem tak jak zwykly uklad rownan i doszedlem do postaci 0=0. czy to bedzie uznane? pytam drugi raz bo wczesniejsze pytanie zaginelo w gaszczu nowych postow
ODPOWIEDZ