Pochodna

Granice, pochodne, całki, szeregi
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
piotrek88
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2011, 19:25
Podziękowania: 2 razy

Pochodna

Post autor: piotrek88 »

czesc potrzebuje pomocy tj. sposobu rozwiązywania tzn. musze wyznaczyć przedziały monotoniczności i ekstrema lokalne

F(x) = \(\frac{x^3}{x^2 - 1}\)



Umiem obliczyć pochodną wychodzi mi \(\frac{ x^2(3x^2 -3+2x^2)}{(x^2 - 1)^2}\) i co dalej... nie wiem jaka jest metoda tzn wiem ze trzeba przyrównać do 0 pozniej f(x)'>0 i <0 ale jak to obliczyć wszystko ... jestem tu nowy bardzo proszę jesli ktoś mógłby od tego momentu gdzie skończyłem pokazać mi jak dalej to ruszyć ....
piotrek88
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2011, 19:25
Podziękowania: 2 razy

Post autor: piotrek88 »

kurcze, w 1 równaniu w liczniku nie powinno być x^3 * 2x ?? ja zrobiłem jeszce raz i wyszło ostatecznie

\(\frac{x^2(-3+5x^2)}{(x^2 -1)^2}\) , Czy mógłbyś spojrzeć na to jeszcze raz? dziękuje za pomoc i za zainteresowanie.. ucze się tego na jutro i z każdą godziną zaczynam wątpić ze to mi sie uda jutro zaliczyć... Nie wiem ciągle co dalej... jak wyzanczyc ta monotoniczność i te ekstrema ... co mam przyrównać do 0 ? licznik ? i jak to rozwiązać ? JESLI mógłbyś krok po kroku powiedzieć co dalej to będę DOZGONNIE wdzięczny :)
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

\(D_f=R \setminus \left\{ -1;1\right\} \\
f'(x)= \frac{3x^2(x^2-1)-x^3 \cdot 2x}{(x^2-1)^2}=....= \frac{x^4-3x^2}{(x^2-1)^2}\\
f'(x)=0\; \Leftrightarrow \;x^4-3x^2=0\;\; \Leftrightarrow \;\;x^2(x^2-3)=0\\
x=0\;\;lub\;\;x=- \sqrt{3}\;\;x= \sqrt{3}\)

Masz trzy punkty,w których może będzie ekstremum.Badasz,czy zachodzi warunek wystarczajacy
czyli zmiana znaku pochodnej.
\(f'(x)>0\;\;\;\; \Leftrightarrow \;\;\; \frac{x^2(x^2-3)}{(x^2-1)^2}>0\)
Mianownik jest dodatni w dziedzinie,zatem o znaku zdecyduje licznik:
\(x^2(x^2-3)>0\;\;dla \;\;x \in (- \infty ;- \sqrt{3}) \cup ( \sqrt{3};+ \infty )\)
W każdym z tych przedziałów funkcja jest rosnąca.
\(f'(x)<0\;\;dla x \in (- \sqrt{3};-1) \cup (-1;1) \cup (1; \sqrt{3})\)
W każdym z tych przedziałów (ale nie w sumie !) funkcja maleje.
W zerze pochodna nie zmienia znaku-nie ma ekstremum.
W \(x= -\sqrt{3}\) pochodna zmienia znak z + na -,zatem osiąga maksimum.\(f_{max}=f(- \sqrt{3})= \frac{-3 \sqrt{3} }{2}\)
W \(x= \sqrt{3}\) f' zmienia znak z - na +,zatem jes tu minimum. \(f_{min}= \frac{3 \sqrt{3} }{2}\)
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Będą dwie asymptoty pionowe.Wykres nie będzie ciągły.
Zresztą wpisz wzór funkcji
http://www.math.edu.pl/narzedzia.php?op ... es-funkcji

i zobaczysz wykres.
Powodzenia :)
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
piotrek88
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2011, 19:25
Podziękowania: 2 razy

Post autor: piotrek88 »

dziękuje Ci bardzo za pomoc. Napewno częściej będe korzystał z forum;] Pozdrawiam !!
ODPOWIEDZ