Zadanie. Rzut z wybuchem.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
SetoKami
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 14
Rejestracja: 18 maja 2009, 18:16
Podziękowania: 3 razy

Zadanie. Rzut z wybuchem.

Post autor: SetoKami »

Mam następujące zadanie:
"Granat zostaje wystrzelony z prędkością początkową \(v_{0}=20\frac{m}{s}\), pod kątem \(60\) stopni do poziomu. W najwyższym punkcie toru granat wybucha i rozpada się na dwie części o jednakowych masach (rys.). Jedna z tych części, która ma tuż po wybuchu prędkość równą zeru, spada pionowo na ziemię. Jak daleko od wyrzutni spadnie na ziemię druga część granatu, jeśli teren jest płaski, a opór powietrza można pominąć?"

Obrazek

Obliczyłem najpierw \(h\), czyli maksymalna wysokość na która się wzniesie granat i wyszło \(h=15m\).
Następnie całkowity zasięg rzutu ukośnego oraz czas (przy założeniu, że granat się nie rozpada) i wyszło \(d=35m\) oraz \(t=1,73s\).
Ten zasięg podzieliłem na pół, żeby mieć pierwsza część zasięgu (do momentu wybuchu).
Niestety nie wiem jak wyznaczyć drugą część zasięgu, zaczynając od momentu wybuchu.
Nasunęło mi się, żeby to rozpatrzyć osobno jako następny rzut tylko z wysokości \(h\) ale nie wiem jaka jest prędkość polowy granatu po wybuchu. Czy jest to \(2v_{0x}\) wynikające z zasady zachowania pędu?
ODPOWIEDZ