Logika

Zbiory, relacje, logika
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
olasis
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2010, 19:17
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Logika

Post autor: olasis »

Mam jeszcze jedną prośbę, bowiem zamieściłam już na stronie zadanie do rozwiązania i czekam na Wasza pomoc. Ogólnie jestem strasznie załamana logiką, nie rozumiem tego, choć bardzo się staram. Dostałam dziś jeszcze króciutkie i proste (wg mojego profesora) zadania. Jeśli będziecie w stanie mi pomóc, to już nie będę Was dłużej nękać. Jeśli zrobię kilka z tych zadań, będę miała zaliczony przedmiot. dodam, że jestem na pedagogice i mam umysł typowo humanistyczny a logika jest koszmarem dla mnie i 90% studentów na moim roku:)) A zatem zadanie polega na zdefiniowaniu: 1) Verum przez negację, alternatywę 2) implikację przez negację, alternatywę 3) koniunkcję przez negację, alternatywę 4) alternatywę przez negację, koniunkcję 5) alternatywę Sheffera(/) przez negację, koniunkcję 6) binegację przez negację, alternatywę 7) negację przez implikację, Falsum 8) negację przez alternatywę Sheffera(/) 9) negację przez binegację 10) koniunkcję przez alternatywę Sheffera(/) 11) alternatywę przez binegację P.S. Przepraszam, że nie używam odpowiednich symboli, ale nie potrafię ich znaleźć. Będę bardzo wdzięczna za chocby jedno rozwiązane zadanie. Pozdrawiam i uzbrajam się w cierpliwość. OLA
gpl1260
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 646
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:36
Otrzymane podziękowania: 171 razy
Płeć:

Post autor: gpl1260 »

1)
Verum to spójnik jednoargumentowy (podobnie jak negacja), który zawsze zwraca 1.
Można więc "verum p" zdefiniować jako "p lub negacja p".

2)
Zapis implikacji przy pomocy negacji i alternatywy to ten, który często się wykorzystuje przy zaprzeczaniu implikacji:
p=>q <---> (~p)vq

3)
koniunkcja p i q to to samo co negacja alternatywy negacji p i q:
"p i q" wtedy i tylko wtedy. gdy ~((~p) v (~q))

4)
dualne do 3). Alternatywa p i q to to samo co negacja koniunkcji negacji p i q.

Pozostałe podobnie. Wystarczy popatrzeć na tabelkę wartości (np. na wikipedii) i dopasować definicję używając spójników których użyć należy.
olasis
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2010, 19:17
Podziękowania: 11 razy
Płeć:

Post autor: olasis »

Bardzo dziękuję za pomoc!!!!! Pozdrawiam Olka
ODPOWIEDZ